Autor Wątek: WFOSiGW-Dom Energetyczny Katowickie  (Przeczytany 1846 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
WFOSiGW-Dom Energetyczny Katowickie
« dnia: Grudzień 24, 2012, 01:43:55 pm »
 Bank Ochrony Środowiska obsłuży w najbliższych dwóch latach program "Dom energetyczny", w ramach którego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył 3 mln zł na wsparcie budowy niskoenergetycznych domów.
Pilotażowy program - pierwszy taki w Polsce - ruszył w 2011 r. Fundusz zdecydował o jego kontynuacji i rozwinięciu - na nieco zmienionych zasadach - także w latach 2013-2014. W piątek podpisano umowę z wyłonionym w przetargu Bankiem Ochrony Środowiska, który obsłuży dwuletnią linię kredytową na ten cel. Bank zajmował się tym także w poprzedniej edycji programu.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania preferencyjnych kredytów na budowę domów niskoenergetycznych dostępne będą wkrótce w oddziałach Banku Ochrony Środowiska w Katowicach i Częstochowie.

Katowicki fundusz był pierwszą w Polsce instytucją, która uruchomiła pilotażową bankową linię kredytową na takie cele, finansowaną ze środków publicznych. W ramach projektu, za pomocą niskooprocentowanych kredytów, dofinansowywano koszty budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Na wsparcie przeznaczono 2 mln zł; w nowym programie o połowę więcej.

Jak powiedział PAP Piotr Biernat z katowickiego funduszu, pilotażowy program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, choć nie wszyscy chętni byli w stanie ostatecznie z niego skorzystać. Podpisano umowy z piętnastoma podmiotami, wykorzystując pulę dostępnych środków niemal w 80 proc. W nowym programie zmieniono nieco zasady, by łatwiej było o kredyt.

Dofinansowane uzyskają obiekty, których zapotrzebowanie na energię końcową będzie niższe od 50 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie (w domu budowanym tradycyjną metodą ten wskaźnik to ok. 120 kilowatogodzin energii na metr kw. rocznie), ale z wyłączeniem energii na przygotowanie ciepłej wody.

Okres spłaty wydłużono do 13 lat. Maksymalną wielkość kredytu określono na 200 tys. zł. Oprocentowanie wyniesie do 0,95 stopy redyskota weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym.
Powiększono też katalog urządzeń, których zakup może uzyskać dofinansowanie.
Preferencyjne kredyty obejmą zakup i montaż urządzeń niekonwencjonalnych źródeł ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne), układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tylko dla układów, gdzie odzysk ciepła wynosi co najmniej 75 proc.), systemu wymiennika gruntowego, instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, a także stolarki okiennej i drzwiowej.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.

W Polsce uchwalona w 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym, szczególnie wśród instytucji użyteczności publicznej. Przybywa także prywatnych osób zaangażowanych w budowanie domów oszczędzających energię, a tym samym chroniących środowisko.

Poprawa efektywności energetycznej należy do priorytetów katowickiego funduszu. W Polsce wartość strat związanych z utratą ciepła przy ogrzewaniu mieszkań sięga 10 mld zł rocznie. Stąd potrzeba skupienia się m.in. na eliminowaniu strat ciepła u końcowego odbiorcy, w mieszkaniach i domach.

Z danych funduszu wynika, że w Europie budynki tracą średnio ok. 40 proc. wykorzystywanej energii. Jej zużycie z roku na rok rośnie, m.in. w związku z powszechnym korzystaniem z ogrzewania i klimatyzacji. Wymusza to oszczędności. Coraz popularniejsze stają się domy pasywne i energooszczędne, zużywające nawet sześć razy mniej energii od tradycyjnych.

źródło: PAP

więcej: http://www.wfosigw.katowice.pl/cms/modules/media/upload/files/lde.pdf
« Ostatnia zmiana: Grudzień 24, 2012, 01:48:38 pm wysłana przez energetyczny »
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: WFOSiGW-Dom Energetyczny Katowickie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2013, 08:58:28 am »
Zakończył się pierwszy etap pilotażowego projektu realizowanego przez katowicki WFOŚiGW, w ramach którego można było otrzymać preferencyjną pożyczkę na budowę domu energooszczędnego.

W ramach programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej osoby budujące dom w standardzie energooszczędnym, którego zapotrzebowanien na ciepło wynosi maksymalnie 60 kWh/m2 rocznie, mogły ubiegać się o niskooprocentowany kredyt w wysokości do 200 tys. zł. Programem zostały objęte osoby fizyczne, w tym prowadzące własne firmy.

Drugi etap programu będzie realizowany w latach 2013-14, a jego budżet wyniesie 3 mln zł. Okres spłaty kredytu będzie o 5 lat dłuższy niż w przypadku pierwszego etapu i wyniesie 12 lat.

Środki uzyskane z WFOŚiGW można przeznaczyć m.in. na materiały izolacyjne, energooszczędną stolarkę, pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Ich zastosowanie sprawia, że koszty budowy domów energooszczędnych są - w porównaniu do domów tradycyjnych - wyższe średnio o 10-12%, a zdaniem cytowanego przez PAP Romana Trzaskalika z katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - koszty budowy budynku w standardzie energooszczędnym zwracają się po 15-20 latach. W Euro-Centrum od 4 lat użytkowany jest budynek energooszczędny, a w trakcie budowy jest biurowiec pasywny.

źródło; PAP
Oszczędzaj Energię!