Autor Wątek: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany  (Przeczytany 4130 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« dnia: Marzec 11, 2015, 08:02:23 pm »
Witam,
no kurcze niby proste - logika wskazuje, że wg. nowych przepisów nie powinno wykonywać się świadectwa.
No, ale patrząc na ustawę o ch-ce energetycznej NIE MA wogóle mowy o tym wykluczeniu.
Co o tym sądzicie, może coś przeoczyłem?
( dzisiaj właśnie rozmawiałem na ten temat z potencjalnym inwestorem i mówię mu, że nie trzeba, ale nie mogę znaleźć prawnej podkładki dla tego stwierdzenia).

Ps. Przedtem gdy nie było budynku ogrzewanego pisałem po prostu Oświadczenie do nadzoru budowlanego i tyle.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2015, 08:04:23 pm wysłana przez energetyczny »
Oszczędzaj Energię!

AudytoEnerg

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2015, 10:52:49 pm »
Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie brzmi: jaka jest podstawa prawna do uznania, że budynek nieogrzewany nie podlega obowiązkowi sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej?
Wszystko jest dokładnie podane w Ustawie o charakterystyce energetycznej:

... Art.3
1. Właściciel lub zarządca budynku... ... zapewnia sporządzenie  świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:
1)  zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
2)  zbywanego  na  podstawie  umowy  sprzedaży  spółdzielczego  własnościowego prawa do lokalu;
3)  wynajmowanego.
2.  Właściciel  lub  zarządca  budynku,  którego  powierzchnia  użytkowa  zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę  oraz organy administracji publicznej  przekracza  250  m2  i  w  których  dokonywana  jest  obsługa  interesantów, zapewnia sporządzenie  świadectwa charakterystyki energetycznej dla tego budynku...

...4. Obowiązki, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą  budynku:
1)  podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
2)  używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
3)  przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię , z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego; 
4)  mieszkalnego,  przeznaczonego  do  użytkowania  nie  dłużej  niż   4  miesiące  w roku;
5)  wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniż ej 50 m2;
6) gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie  na  nieodnawialną   energię   pierwotną   nie  wyższym  niż   50 kWh/(m2* rok). ...

Z powyższego oczywiście również wynika, że jeśli inwestor buduje jakikolwiek budynek na potrzeby własne, czyli nie będzie go sprzedawał ani wynajmował, to przy uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie nie jest wymagane  świadectwo charakterystyki energetycznej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2015, 10:59:32 pm wysłana przez AudytoEnerg »

danak77

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 185
    • Zobacz profil
    • www.daar-bud.pl
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2015, 11:16:00 pm »
Zasady sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej
Art. 3. 1. Właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe
prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, lub najemca
w przypadku, o którym mowa w art. 11 ust. 3, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla
budynku lub części budynku:
1) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
2) zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
3) wynajmowanego.



Jeżeli budynek jest na "potrzeby własne" i nie będzie sprzedawany lub wynajmowany, to nie mogą od niego wymagać ŚCHE. I może taka interpretacja wystarczy? Czyli sam pisze, że budynek jest na potrzeby własne i wtedy nie potrzeba pisma od Ciebie. Nie ważne czy jest ogrzewany, czy jest nieogrzewany. Czy o to chodziło? Bo w sumie tak napisałeś, że trzeba się domyślać :P


No kurde... Sorry... Wyszło, że się powtórzyłam za przedmówcą.... :)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2015, 08:14:55 am »
Zaznaczam, że budynek oraz lokale mają być wynajmowane na zewnątrz.
Audytor oki, ale czy jest sens robienia świadectwa dla budynku o powierzchni 20000 m2, który nie jest ogrzewany?
Drugi przypadek lokal mieszkalny nieogrzewany.
Przecież przy obliczaniu świadectw musimy mieć powierzchnię użytkową ogrzewaną lub chłodzoną, a tu takiej nie ma.

Z tych paragrafów nie wynika ( które zresztą też wcześniej czytałem), aby nie potrzeba było wystawiać świadectwa dla budynków użyteczności publicznej, czy lokalów mieszkalnych, które są nieogrzewane.
« Ostatnia zmiana: Marzec 12, 2015, 08:27:52 am wysłana przez energetyczny »
Oszczędzaj Energię!

AudytoEnerg

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2015, 08:43:33 am »
Budynek, w którym przebywają ludzie czyli  musi być ogrzewany. Czyli nie ma budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej nieogrzewanych!!! Wynika to z prawa budowlanego.

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 12, 2015, 08:48:48 am »
Też o warunkach technicznych pomyślałem.
Tutaj jest m.in. budynek, który miał pralnię. Ciepła było, aż za dużo i nie było w ogole czynnej instalacji ogrzewania. Obecnie firma pralnicza się wyprowadza i zostanie pusty budynek. Czyli nie ma instalacji, kotła, czy też podłączenia do MPEC-u.
Oszczędzaj Energię!

AudytoEnerg

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2015, 10:26:28 am »
Jeśli tam znów będzie pralnia i ogrzewanie ciepłem odpadowym z technologii to wszystko jest OK, tylko problem ze wskaźnikiem energii pierwotnej  "w". Nie ma nic  w tym temacie w metodologii. Jeśli co innego to musiałby się pojawić projekt zaadaptowania tego budynku na inne cele, a w nim dane dotyczące ogrzewania i w pozycji: Inne istotne dane opis przyjętych założeń. Takie jest moje zdanie, ale czy Ministerialny Weryfikator będzie miał podobne to się dopiero okaże  :)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 12, 2015, 10:43:36 am »
No właśnie śliska sprawa. Łatwo udowodnić wtedy, że te całe świadectwo to w tym wypadku "pic na wodę fotomontaż". Łatwo później takiego certyfikatora "uziemić".
Dzięki za porady ;).

Ps. Oni nie wiedzą co później będzie, czy pralnia, czy magazyn - chcą najpierw zrobić świadectwo, a później chętnego na wynajem szukać.
Oszczędzaj Energię!

AudytoEnerg

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 12, 2015, 12:58:28 pm »
W takim przypadku w Innych istotnych danych dodałbym: "W przypadku zmiany sposobu użytkowania lub zmiany źródła ogrzewania należy wykonać ponownie świadectwo"

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Odp: Świadectwo Energetyczne - budynek, lokal nieogrzewany
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 12, 2015, 01:10:29 pm »
O mądra uwaga, dzięki.
Oszczędzaj Energię!