Autor Wątek: Ulice produkujące energię  (Przeczytany 1422 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Ulice produkujące energię
« dnia: Maj 10, 2013, 01:02:00 pm »
Ulice produkujące energię powstaną w Portugalii

W ramach projektu Waynergy w jednym z portugalskich miast trwa budowa ulicy, która będzie zamieniać ruch poruszających się po niej pojazdów w energię elektryczną. Rozwiązanie ma zostać zastosowane także w kolejnych miastach Portugalii.

Nowatorski projekt jest realizowany w pierwszej kolejności w miejscowości Covilha, gdzie specjalna nawierzchnia zostanie zamontowana na jednym z pasów, a także na przejściu dla pieszych. Testy nawierzchni mają rozpocząć się w tym miesiącu, a energia przez nią generowana będzie zasilać systemy sygnalizacji świetlnej i znaków informacyjnych.

Technologia nawierzchni zamieniającej energię kinetyczną wytwarzaną przez ruch pojazdów i pieszych w energię elektryczną została opracowana na Universidade Beira Interior w Covilha w roku 2011. Od tego czasu była testowana, a efekty testów są na tyle obiecujące, że innowacyjna nawierzchnia zostanie zainstalowana najpierw w Covilha, a następnie w innych portugalskich miastach - w Guimaraes i Lizbonie.

- W kilku miejscach na świecie testowano już podobne rozwiązania, lecz w porównaniu z nimi nasza nawierzchnia wytwarza aż trzy razy więcej energii elektrycznej. (...) Zaplanowane na tegoroczną wiosnę testy w Covilha, Guimaraes i Lizbonie są decydującą fazą testów. Ich sukces oznaczać będzie rozpoczęcie kolejnego etapu - wprowadzenia wynalazku do sprzedaży. Mamy nadzieję, że na krajowy rynek trafi on jeszcze w tym roku - Polska Agencja Prasowa cytuje Francisco Duarte z Uniwersytetu w Covilha, jednego z autorów projektu Waynergy.
więcej: http://www.waydip.com/waynergy.php

źródło: gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!