Autor Wątek: Rozporządzenie M.G. z dn. 18.12.2012 r. dot. Świadectw pochodzenia  (Przeczytany 1655 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii http://www.ure.gov.pl/portal/pl/600/5003/DzU_z_2012_r_poz_1229.html

Zwiększenie minimalnego obowiązku OZE z pewnością poprawi sytuację producentów zielonej energii zwiększając na nią popyt, a co za tym idzie - zwiększając popyt na świadectwa pochodzenia energii produkowanej z OZE (tzw. zielone certyfikaty), które są potwierdzeniem zakupu zielonej energii, a jednocześnie stanowią dodatkowe źródło dochodu dla jej producentów.

Jak pokazują aktualne ceny zielonych certyfikatów na Towarowej Giełdzie Energii, obecny, obowiązkowy udział energii z OZE jest zbyt niski w stosunku do ilości dostępnych na rynku zielonych certyfikatów. W ciągu 2012 roku ceny zielonych certyfikatów na TGE systematycznie spadały, a obecnie znajdują się znacznie poniżej opłaty zastępczej, wokół której wartości (286,74 zł/MWh) z założenia powinna oscylować ich cena. Nadpodaż zielonych certyfikatów to w dużej mierze efekt szybkiego wzrostu generacji zielonej energii - produkowanej przez polskie koncerny energetyczne przede wszystkim w technologii współspalania.
źródło: gram w zielone
Oszczędzaj Energię!