Autor Wątek: Pomarańczowe Certyfikaty  (Przeczytany 1844 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Pomarańczowe Certyfikaty
« dnia: Listopad 01, 2012, 12:16:40 am »
ze strony cire.pl :
"
Do czerwonych, żółtych i fioletowych certyfikatów, wspierających wytwarzanie energii elektrycznej w kogeneracji, dołączy kolejny kolorowy system wsparcia. Pomarańczowe certyfikaty wesprą nowo oddawane jednostki wytwarzające jednocześnie energię elektryczną i ciepło.
Kolejne świadectwo pochodzenia ma zachęcić do inwestycji w nowe moce kogeneracyjne. – Zależy nam na tym, aby powstawały nowe źródła. Obecny system wsparcia utrzymuje tylko istniejące już jednostki. Nie spowodował jednak znacznego przyrostu mocy. Nowe przepisy mają dać impuls do ich rozwoju – tłumaczy Edward Słoma, wicedyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki.

Wysokość wsparcia pomarańczowymi certyfikatami, inaczej niż w przypadku pozostałych świadectw pochodzenia z kogeneracji, nie będzie wyznaczana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Wartość opłaty zastępczej, od której w dużej mierze zależeć będzie wysokość wsparcia, została określona wzorem. Zgodnie z nim suma średniej ceny sprzedaży na rynku konkurencyjnym oraz ceny pomarańczowych certyfikatów ma wynosić 400 zł/MWh. Przy cenie energii na poziomie ok. 190 zł/MWh opłata zastępcza zostałaby określona na poziomie 210 zł/MWh.

To znacznie więcej, niż otrzymują funkcjonujące już źródła kogeneracyjne. Instalacje o mocy do 1 MW lub opalane gazem mogą liczyć na wsparcie w wysokości 125 zł/MWh – na tyle wyceniane są bowiem żółte certyfikaty. Natomiast czerwone świadectwa pochodzenia dla pozostałych jednostek kosztują ok. 7 zł/MWh. Najrzadziej sprzedawane fioletowe certyfikaty dla jednostek opalanych metanem z kopalni notowane są po 59 zł/MWh.

Co ważne, wsparcie dla nowych jednostek nie będzie uzależnione od mocy i paliwa wykorzystywanego w instalacji kogeneracyjnej.
Niezależnie od chwili oddania nowej instalacji (pod warunkiem, że nastąpi to po 1 stycznia 2013 roku) wsparcie pomarańczowymi certyfikatami obowiązywać ma jedynie do marca 2031 roku. W rezultacie najbardziej skorzystają ci inwestorzy, którzy najszybciej uruchomią nowe moce, na czym zależy Ministerstwu Gospodarki.

Prawo energetyczne nie zmienia niczego w zakresie żółtych, czerwonych i fioletowych certyfikatów. Przepisy jedynie przedłużają ich obowiązywanie do 2021 roku.

Z raportu przygotowanego przez resort gospodarki wynika, że od chwili uruchomienia wsparcia kogeneracji w 2007 roku do końca 2010 roku moc jednostek kogeneracyjnych wzrosła o 2 500 MW do 30 000 MW. Natomiast ich udział w krajowej produkcji energii zwiększył się jedynie o 1,5 pp. do 17,1 proc. Zgodnie z Polityką energetyczną Polski do 2030 roku jej udział w wytwarzaniu energii elektrycznej ma osiągnąć 22 proc.
"
Oszczędzaj Energię!