Autor Wątek: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego  (Przeczytany 7037 razy)

Aud

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 57
  • Zobacz profil
Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« dnia: Styczeń 04, 2013, 08:54:33 am »
Polska, wstępując do Unii Europejskiej, zobowiązała się do promowania odnawialnych źródeł energii ( OZE ), a do 2020 r. wszystkie nowo budowane budynki zostaną objęte obowiązkiem budowania wyłącznie w technologii zeroenergetycznej.

Polska musi sobie również poradzić z rozwiązaniem problemu mieszkaniowego. Według ekspertów co roku powinniśmy budować 380 tys. mieszkań, a zapotrzebowanie na mieszkania komunalne złożone przez gminy wynosi aż 1,5 mln. Tysiące rodzin wciąż nie mają gdzie mieszkać, a własne lokum stało się brakującą podstawą piramidy potrzeb.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, polskie gminy zabiegają o budowę nowych mieszkań i redukcję problemu mieszkaniowego oraz pozyskanie nowych mieszkańców i zwiększenie wpływów z podatku dochodowego. Istnieje przekonanie, że jedynym sposobem na pozyskanie przez gminę nowych mieszkańców jest budowa lokali mieszkaniowych z gminnego budżetu.

Rozwiązaniem tego problemu może być sprzedaż działek budowlanych przez gminy – w ten sposób przyczyniając się do powstania mieszkań w ich miejscu. W ten sposób oprócz rozwiązania problemu mieszkaniowego i przychodów z podatku od nowych mieszkańców gmina może jeszcze zyskać na zmniejszeniu kosztów zakupu energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulic, dokonując zakupu ulicznych lamp hybrydowych.

Do rozwiązanie problemu mieszkaniowego może przyczynić się technologia budownictwa plusenergetycznego. Technologia ta pozwala na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie komunalnym, socjalnym, obiektach użyteczności publicznej, a także budownictwie indywidualnym.

Budownictwo plusenergetyczne to najbardziej zaawansowana technologia budowy domów. Zapewnia samowystarczalność pod względem wodno-kanalizacyjnym, energetycznym oraz zapewnia tzw. inteligencję budynku.
Autonomiczność takiego budynku oznacza, że nie trzeba podłączać go do mediów takich jak np. woda, prąd, ogrzewanie, kanalizacja. Zatem nie występują koszty podłączeń do mediów ani koszty eksploatacji. Dom taki jest praktycznie samowystarczalny. Autonomiczność uzyskana jest dzięki biologicznej oczyszczalni ścieków, instalacji obiegu szarej wody, zbieraniu deszczówki i zawracaniu do instalacji wodociągowej.

Tak zwaną inteligencję zapewnia sterowanie przez komputer systemami takimi jak oświetlenie, alarm, klimatyzacja, wentylacja, multimedia. Ma na celu efektywne zarządzanie wszystkimi instalacjami budynku oraz zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu.

Plusenergetyczność oznacza, że taki dom wytwarza więcej energii, niż jest sam w stanie wykorzystać na ogrzewanie, oświetlenie itp. Miesięczny koszt eksploatacji takiego domu ogranicza się do podatku od nieruchomości oraz wywozu śmieci. Wytwarzanie energii potrzebne do funkcjonowania odbywa się za pomocą OZE – odnawialnych źródeł energii zainstalowanych w lub na domu, np. minielektrowni wiatrowej czy fotowoltaicznej. Nadwyżki energii wytworzonej mogą zostać sprzedane lub wykorzystane np. do ładowania samochodu elektrycznego, dzięki czemu nie ma również kosztów eksploatacji takiego auta. Konstrukcja ścian i stropów pozwala na uzyskanie współczynnika izolacyjności nieosiągalnego dla budownictwa tradycyjnego.

Technologia plusenergetyczna pozwala zachować niespotykaną w budownictwie precyzję oraz znacząco ograniczyć koszty budowy. Oszczędza również czas – dzięki wyeliminowaniu robót mokrych domy plusenergetyczne nadają się do zamieszkania zaraz po montażu, który trwa tylko kilka tygodni.

Dodatkowo technologia ta pozwala zwiększyć zdolność kredytową mieszkańców poprzez całkowite wyeliminowanie kosztów utrzymania nie tylko domu, ale i auta (likwidacja kosztów paliwa). Przyczynia się także do zmniejszenia wysokości ewentualnych rat kredytowych przez wybór tańszego wykonawcy ( zmniejszenie wartości nieruchomości ) oraz pozyskanie dotacji na odnawialne źródła energii.

Zatem mówiąc o korzyściach z technologii plusenergetycznej należy wspomnieć m.in. o braku kosztów eksploatacji takiego budynku, braku kosztów eksploatacji auta ( auto elektryczne ), oszczędności energii nawet do 90 proc. usuwanego ciepła. Oszczędności są możliwe dzięki dobrej izolacji termicznej, zwartej bryle, odpowiedniemu usytuowaniu wobec stron świata, odpowiedniemu rozmieszczeniu okien, absolutnej szczelności powietrznej, wysokoefektywnej sprawności odzysku ciepła ze zużytego powietrza wentylacyjnego oraz unikaniu mostków termicznych.

Technologia plusenergetyczna to najwyższy komfort cieplny – optymalna temperatura wewnętrzna pomieszczeń poprzez stały dopływ świeżego powietrza, równomierny rozkład temperatur a także cisza i bezpieczeństwo - okna w takim domu mogą być cały czas zamknięte.

Dzięki niskiej emisji szkodliwych gazów wynikających ze znacznego obniżenia zużycia energii mieszkańcy takiego domu przyczyniają się do ochrony środowiska. Domownicy chronią również swoje zdrowie – ponieważ nie występują przeciągi i związane z nimi wrażenie zimna, brak różnic temperatur i odpowiedni ich rozkład w pomieszczeniach oraz brak kondensacji pary wodnej na oknach.

Technologia plusenergetyczna zapewnia czystość i higienę, dzięki temu w powietrzu występuje mniej pyłków i roztoczy, brak grzybów i pleśni – dlatego jest to świetne miejsce do zamieszkania dla osób z alergiami.

Dzięki zastosowanym materiałom brak konieczności dokonywania remontów elewacji zewnętrznej – elewacja ma możliwość oczyszczania się sama. Brak konieczności podłączeń do mediów umożliwia zabudowę nawet na terenach, gdzie nie ma odpwoiedniej infrastruktury.

W Unii Europejskiej na razie wybudowano ok. 15 tys. domów pasywnych i zaledwie kilka domów plusenergetycznych. Zdaniem ekspertów docelowym standardem budownictwa w perspektywie najbliższych 20 lat powinien być budynek dodatni energetycznie. Budynki pasywne i zeroenergetyczne to tylko etapy pośrednie na drodze do budynku plusenergetycznego. Najnowocześniejsze rozwiązanie to właśnie domy inteligentne, autonomiczne i plusenergetyczne.

 

Robert Przygoda
www.bacodom.eu


Indiana

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2013, 09:03:31 pm »
Do kosztów użytkowania (oprócz wspomnianych już groszy na podatek i śmieci ) trzeba doliczyć kupę kasy na odczynniki chemiczne do uzdatniania wody, oraz okresową wymianę potężnej baterii akumulatorów - koszt bardzo ostrożnie licząc to kilkadziesiąt tysięcy co 5 lat (baterie do zwykłego wózka akumulatorowego kosztują 30 tysięcy), a ile do domu to strach pomyśleć)... Zdecydowanie lepiej to wygląda przy współpracy z siecią energetyczną - przynajmniej kosmiczne koszty akumulatorów odpadają.

strzelec991

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2013, 09:50:04 am »
Przyjacielu musisz wiedzieć, że akumulatorów nie trzeba wymieniać - wystarczy serwis ( czyszczenie ) - żywotność baterii do czasu przeglądu 8-10 lat... Co do wody nie trzeba żadnych odczynników... Robert Przygoda

Indiana

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 13, 2013, 02:30:22 pm »
Jak się czyści baterie litowo-jonowe lub jakiekolwiek akumulatory? Proszę o linka z cenami do baterii akumulatorów o pojemności 45kWh. I to bardzo ostrożnie licząc, aby wystarczyło na tydzień pochmurnej pogody przy zużyciu na poziomie 50% obecnego (choć nie wiem jakim cudem można zużyć mniej, bo wszystko mam w klasie A z wyjątkiem żarówek - a tych nie zmienię, chyba że wymyślą świetlówki o Ra=100). 350 kWh / 4 /2 = 43,75 kWh.
Ważna jest też długość gwarancji, bo napisać sobie że bateria ma 100 lat trwałości ale 1 rok gwarancji to nie problem...

strzelec991

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2013, 07:18:16 pm »
Nie litowo-jonowe tylko żelowe ( odsiarcza się ). Akumulatory na dom to 8000 Ah.

Indiana

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2013, 07:44:40 pm »
Rozumiem, że chodzi o zestaw akumulatorów żelowych na napięcie 12V i łączną pojemność przy tym napięciu 8000 Ah?
Czyli około 96 kWh maksymalnie, a z tego dostępne 48 kWh (nie powinno się rozładowywać poniżej 50%).
Ale problem polega na tym, że przy nieregularnym doładowywaniu i rozładowaniu (czyli w warunkach domowych) te akumulatory będą miały problem z utrzymaniem parametrów przez rok....
Pierwsze z brzegu jakie znalazłem na Allegro kosztują 600 zł za 80Ah, czyli sama bateria do wymiany co 10 lat kosztuje 60 000zł, a jeśli chcemy jeszcze zapewnić sobie długą pracę potrzebny jest rozbudowany sterownik który będzie dbał o rozładowywanie / ładowanie poszczególnych akumulatorów tak, aby zapewnić dłuższą żywotność. Jego koszt oraz podłączenie tylu akumulatorów na pewno przekroczy łącznie 100 000zł....
Dodatkowo, zdobyta z wielkim kosztem energia słoneczna będzie przechowywana w baterii o sprawności ok. 50%, czyli aby odzyskać 10 kWh trzeba dostarczyć min. 20kWh.
Z w/w powodów myślę, że zdecydowanie lepiej będzie zastosować pracę równoległą z siecią - na dodatek zamiast marnotrawić energię w mało sprawnych akumulatorach i przetwornicach (w cyklu ładowanie/rozładowanie marnuje się co najmniej raz tyle energii, ile zużywamy) lepiej sprzedać nadwyżkę energii po cenie dwa razy wyższej, niż kupujemy w okresie niedoborów. I oszczędza się przy okazji przynajmniej 100 000zł na start, i dodatkowo średnio 6000zł amortyzacji na zakup akumulatorów co 10 lat.

strzelec991

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2013, 08:15:35 pm »
Powtarzam akumulatorów się nie wymienia - tylko odsiarcza i dalej służą kolejne 10-12 lat. Energia pozyskiwana jest z mini elektrowni wiatrowej ( 20 kW ). 

Indiana

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2013, 10:43:15 pm »
Teoretyczna ich żywotność to max 12lat i do 600-900 cykli ładowania-rozładowania.
Na dodatek poszperałem w necie na temat akumulatorów żelowych i znalazłem to samo, czego uczyli mnie w szkole - jak przy ciągłej pracy wytrzyma 5 lat, to jest już sukces, i właśnie trwałość akumulatorów jest największym problemem przy wszelkiego typu zastosowaniach energii słonecznej.
 
12 lat to żywotność akumulatora przechowywanego w stanie naładowanym, używanego sporadycznie z niedużym rozładowaniem, jak np. akumulator do łódki wędkarza.

Regeneracja kosztuje w najlepszym wypadku 30% ceny nowych baterii (czyli 20 000zł...) i przywraca tylko część pojemności.
Więc trzeba liczyć na start 60 000zł na zakup akumulatora, jak dobrze pójdzie po 7 latach 20 000zł na regenerację, i wymiana całości jak świetnie pójdzie po kolejnych 3 latach. Czyli średni koszt samych akumulatorów i obsługi to 8 000zł rocznie - 5 razy więcej niż wyniesie rachunek z sieci energetycznej, nie licząc wiatraka za 200 000zł, który też wieczny nie jest....
Niestety, ale tak trzeba to liczyć, a nie że wydamy raz na zakup 60 000zł, a potem co 12 lat regeneracja za 100zł....

strzelec991

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 13, 2013, 11:28:11 pm »
Proponuję nie polemizować bo moglibyśmy tak w nieskończoność.
Na wiosnę takie akumulatory będą już funkcjonowały w pierwszych domach plusenergetycznych - wtedy będzie można zobaczyć, dotknąć, poczytać... ( informacje w internecie niestety nie są zbyt aktualne )

P.S. Łączny koszt regeneracji akumulatorów ( odsiarczenia i przywrócenia do pełnej funkcjonalności ) to ok. 8000 zł po 10-12 latach użytkowania więc niewiele ( a nie 20.000 )...

Indiana

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2013, 03:28:10 pm »
Ale dobra, porównajmy dwa domy:
1) standardowy pasywny z wiatrakiem 20kW i sprzedażą nadmiaru energii do sieci
2) plusenergetyczny bez podłączenia do sieci energetycznej

Dom plusenergetyczny:
Nawet gdyby dokonała się do wiosny rewolucja w bateriach i powstały akumulatory które wytrzymają jakimś cudem 10 lat potem regeneracja za 8 000zł i jeszcze 10 lat pociągną do wymiany, to i tak średni roczny koszt użytkowania baterii to minimum (60 000 baterie + 8000 regeneracja + 20 000 regulator i kable)/20 = 4400zł. Wielokrotnie więcej niż średni rachunek za prąd z sieci...
Ale to pikuś przy następnej pozycji, zysków utraconych:
Zakładając pracę turbiny wiatrowej 20kW z przeciętną średnioroczną sprawnością 15%, wyprodukuje ona rocznie 26280 kWh. Z tego dom zeroenergetyczny nie podpięty do sieci wykorzysta max. 10 000 kWh, wliczając w to podgrzew wody i ogrzewanie. Na dzień dobry tracimy więc 16 280 kWh, które można sprzedać do sieci po ok. 0,60 zł (teraz będzie nawet więcej, ale nie znam jeszcze nowych warunków), czyli rocznie tracimy przynajmniej 10 000zł.
Razem strata na mieszkaniu w domu plusenergetycznym to 14 400zł rocznie w nierealnie optymistycznym wariancie....Dom pasywny z wiatrakiem i podłączeniem do sieci:
- koszt budowy na starcie jest niższy w bardzo optymistycznej wersji o co najmniej 80 000zł za sam fakt posiadania akumulatorów (dajemy najtańsze na rynku baterie, kable i regulator i samodzielnie montujemy, bo przy wynajętej firmie trzeba to pomnożyć przez 2)
- dodatkowo w domu zyskujemy pomieszczenie o pow. 20 m2 (nie potrzeba akumulatorowni), co przy koszcie budowy w wysokości 3500zł/m2 oznacza dom tańszy o 70 000zł. Pomijam fakt że nie trzeba robić drogiego układu wentylacji akumulatorowni, drzwi specjalnych itp. pierdół za kolejne grube tysiące....
- dom pasywny pobiera część energii z sieci, załóżmy że mieszkam tam ja ze swoimi żarówkami 100W i rocznym zużyciu energii 10 000kWh (mam solary do wspomagania ogrzewania i CWU, pompę ciepła powietrzną do ogrzewania wiec spokojnie się mieszczę w tej ilości). Ponieważ cena energii kupowanej jest mniej więcej równa cenie sprzedaży do sieci, mam rocznie, ze sprzedaży nadmiaru energii do sieci w ilości 16 280 kWh zyskuję 10 000 zł rocznie

Podsumowanie:
- dom zeroenergetyczny to roczna strata minimum 14 400zł i na etapie budowy trzeba wywalić bardzo optymistycznie 150 000 zł więcej (jest i tak nierealnie mało, ale zakładamy że przez kwartał wydarzy się cud w konstrukcji akumulatorów i zamiast z biedą 5, wytrzymają 20 lat z 1 regeneracją za śmieszne pieniądze - wszak 80zł od akumulatora to śmiesznie mało, wliczając w to demontaż, przewóz, regenerację, ponowny przewóz i montaż...)
- dom pasywny z wiatrakiem będzie generował roczny zysk ze sprzedaży prądu w wysokości 10 000zł, przy kosztach budowy o przynajmniej 150 000 niższych, oraz braku konieczności odkładania co rok minimum 4400zł na wymianę akumulatorów.

Policzyłem według Twoich optymistycznych założeń. Ciekawe wyniki, co?
-

strzelec991

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 5
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 14, 2013, 03:36:58 pm »
Proszę poczekać do wiosny a miło się Pan zaskoczy....

Indiana

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 14, 2013, 04:01:14 pm »
Nic innego nie zostaje... Choć trzeba poczekać 5 lat, bo po takim czasie dostępne w handlu baterie padną, i wtedy zobaczymy kto miał rację.... a inwestor jest świadomy kosztów, czy to tylko jakaś bogata instytucja w ramach badań sobie wesoło testuje koncepcje budowy domu?

Aud

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 57
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2013, 11:58:01 pm »
Nie tylko Wy zastanawiacie sie nad akumulatorami
http://www.elektroonline.pl/news/5768,Domowa-elektrownia-z-Rittal

danak77

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 185
  • Zobacz profil
  • www.daar-bud.pl
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 25, 2013, 09:18:31 am »
Aj ... Panowie ... Co tam pieniądze!
Przecież mieszkańcy mają być zadowoleni, że zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Kto w takim przypadku liczyłby ile będzie go to kosztować ;-)

Indiana

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 14
  • Zobacz profil
Odp: Technologia Budownictwa Plusenergetycznego
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 25, 2013, 06:21:57 pm »
Dom plusenergetyczny jak sama nazwa wskazuje produkuje więcej energii niż zużywa. Jeśli ta nadmiarowa energia zamiast zostać sprzedana do sieci (i zmniejszyć całkowitą produkcję energii Polski z węgla) jest marnotrawiona w akumulatorach ołowiowych pracujących ze sprawnością 50%, które na dodatek jeden użytkownik po 5 latach odda do punktu skupu, ale drugi wywiezie i zostawi w lesie - to bardzo dziękuję za taką ochroną środowiska :-)

PS
Odnośnie linka wstawionego przez Aud - nawet bogaci Niemcy kombinują ze zużytymi bateriami ze samochodu elektrycznego, bo nowe są kosmiczne drogie. Na dodatek nadmiar energii jest normalnie sprzedawany do sieci, tak jak to powinno według mnie wyglądać...
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2013, 06:25:58 pm wysłana przez Indiana »