Autor Wątek: systemy off-gridowe  (Przeczytany 2109 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
systemy off-gridowe
« dnia: Kwiecień 04, 2014, 03:09:48 pm »
W ostatnim czasie kilka europejskich firm działających w branży fotowoltaicznej przedstawiło rozwiązania, ktrórych celem jest połączenie pracy systemów fotowoltaicznych z generatorami diesela. To odpowiedź rynku na rozwój sektora fotowoltaicznego w kierunku systemów off-gridowych, budowanych w celu uniezależnienia się ich właścicieli od zakładów energetycznych i rosnących cen energii z sieci.

Jedną z możliwości oferowanych od stosunkowo niedawna przez instalatorów domowych systemów fotowoltaicznych jest wyposażenie tego typu systemów w domowe magazyny energii, które przechowają nadmiar niewykorzystanej energii z PV, którą ich właściciel będzie mógł skonsumować w momencie niewystarczającej pracy systemu fotowoltaicznego.

Rynek domowych magazynów energii rozwija się ostatnio szczególnie dynamicznie w Niemczech, czyli w kraju charakteryzującym się najwyższymi - po Danii - cenami energii w Europie, w którym fotowoltaika na poziomie gospodarstw domowych już osiągnęła grid parity, a nawet produkcja energii z jej wykorzystaniem jest już tańsza niż energia kupowana przez niemieckie gospodarstwa domowe od operatorów energetycznych. Dodatkowo, niemiecki rząd wspiera rozwój domowych off-gridowych instalacji fotowoltaicznych federalnym systemem dopłat.

Prezentację nowego rozwiązania łączącego PV z systemem magazynowania energii na najbliższych targach Intersolar zapowiedziała firma Fronius. Jak zapowiada niemiecka firma - jego zastosowanie będzie kolejnym krokiem na drodze do uzyskania "24 godzin słońca". Fronius chce przedstawić nową grupę inwerterów o nazwie SnapINverters pokrywających moce systemów PV od 1,5 do 20 kW, które zostaną opracowane pod kątem optymalizacji efektów pracy systemów PV połączonych z magazynami energii. Podobne rozwiązania przedstawili do tej pory już także inni, czołowi producenci inwerterów - niemiecki SMA czy należący do grupy ABB PowerOne.

Kolejnym trendem w zakresie rozwoju rynku PV w kierunku mniejszych, off-gridowych systemów PV może być rozwój systemów PV współpracujących z generatorami diesela, które zapewnią ich właścicielom energię w okresie mniejszej generacji energii słonecznej i pozwolą na zwiększenie uniezależnienia się od energii kupowanej z sieci.

Nad rozwiązaniami łączącymi PV z generatorami diesela zaczyna pracować także wymieniony Fronius, który ma przedstawić inteligentny system zarządzania energią o nazwie MicroGrids uwzględniający współpracę systemów PV z generatorami diesela. Rozwiązanie to wpasowuje się w trend tworzenia mniejszych, autonomicznych systemów energetycznych z energią produkowaną i konsumowaną w tej samej lokalizacji.

Z kolei firma Vergnet Group chce przedstawić rozwiązanie o nazwie Hybrid Wizard dla systemów PV połączonych z generatorami diesela. Francuska firma zapewnia, że będzie ono idealne dla miejsc z ograniczonym dostępem do sieci energetycznych, w których inwestorzy mogą uniezależnić się od problemów z dostępem do energii poprzez inwestycję w OZE z "back-up-em" w postaci generatora diesela. Francuzi zapowiadają, że ich rozwiązanie - dzięki przekazywaniu użytkownikowi w czasie rzeczywistym informacji o produkcji energii - umożliwi zmaksymalizowanie efektów pracy obu źródeł.

- Użytkownicy naszego produktu mają korzystać na ograniczeniu zużycia paliwa, na niższym koszcie produkcji energii w przeliczeniu na kWh, co ma skutkować szybszym okresem zwrotu - zapewnia David Sacottte z Vergnet Group.

źródło: gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!