Autor Wątek: Panele fotowoltaiczne - ceny  (Przeczytany 4293 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Panele fotowoltaiczne - ceny
« dnia: Styczeń 11, 2013, 03:41:23 pm »
Photon podał średnie ceny modułów fotowoltaicznych z rynku niemieckiego z pierwszej połowy ubiegłego miesiąca.

Wywodząca się z Niemiec firma zestawienie cen paneli fotowoltaicznych opracowała na podstawie zebrancyh z niemieckiego rynku spotowych, średnich cen poszczególnych typów modułów: monokrystalicznych, polikrystalicznych i cienkowarstwowych.

W przypadku grupy tradycyjnie najdroższych modułów monokrystalicznych, w połowie grudnia 2012 r. na niemieckim rynku spot ich średnia cena wynosiła 0,61 €/W i była niższa o 25,6% w porównaniu do grudnia 2011 roku. W przypadku modułów polikrystalicznych, ich średnia cena na rynku spot w Niemczech w połowie grudnia wynosiła 0,57 €/W i była o 28,8% niższa niż rok wcześniej. Z kolei w grupie modułów cienkowarstwowych średnie ceny w Niemczech w połowie ubiegłego miesiąca kształtowały się na poziomie 0,54 €/W i były o 32,5% niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Warto zauważyć, że pod koniec 2012 roku w Niemczech w dalszym ciągu utrzymywała się duża dynamika rozwoju tamtejszego rynku PV, a - mimo prognoz niemieckiego rządu i ekspertów branży PV zapowiadających znaczące ograniczenie popytu na panele w Niemczech wraz z wprowadzeniem ograniczeń w niemieckim systemie taryf gwarantowanych - Niemcy zamontowali w ubiegłym roku rekordową ilość instalacji fotowoltaicznych szacowaną obecnie na około 7,5 GW. Mimo to, przedstawiciele niemieckiej branży PV wskazują na rosnącą nadpodaż paneli fotowoltaicznych w Niemczech, co skutkuje obniżaniem ich cen często do minimalnej marży - a nawet poniżej jej poziomu.

źródło: gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!

w_BGK

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 67
  • Zobacz profil
Odp: Panele fotowoltaiczne - ceny
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2013, 02:05:21 pm »
 Niemiecka firma Photon opublikowała ranking średnich cen falowników (inwerterów) fotowoltaicznych na początku 2013 r.

Indeks opublikowany przez Photon dotyczy średnich cen inwerterów fotowoltaicznych na spotowym rynku w Niemczech w pierwszym tygodniu 2013 roku. Photon podzielił w swoim rankingu inwertery na trzy grupy: inwertery o mocy do 5 kW, inwertery w przedziale mocy od 5 kW do 10 kW oraz inwertery o mocy od 10 kW do 100 kW.

W pierwszej grupie, najmniejszych inwerterów o mocy do 5 kW, ich średnia cena na spotowym rynku niemieckim na początku 2013 roku wynosiła według Photona 0,21 euro/W i była o 30% niższa niż na początku stycznia 2012 roku.

W drugiej grupie falowników PV o mocy od 5 kW do 10 kW ich średnia cena wynosiła 0,20 euro/W i - co ciekawe - była wyższa o 17,6% niż w analogicznym okresie roku 2012, co może wynikać ze wzrostu na rynku niemieckim popytu na mniejsze, dachowe instalacje fotowoltaiczne.

Z kolei średnia cena inwerterów w trzeciej grupie, do której zaliczono urządzenia o mocy od 10 kW do 100 kW, na początku tego miesiąca wynosiła 0,16 euro/W i była niższa o 23,8% niż na początku stycznia 2012 roku.


za gramwzielone.pl

w_BGK

 • Użytkownik
 • **
 • Wiadomości: 67
  • Zobacz profil
Odp: Panele fotowoltaiczne - ceny
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 18, 2013, 02:06:14 pm »
 Photon podał średnie ceny modułów fotowoltaicznych zanotowane na niemieckim rynku spot na początku stycznia.

Wywodząca się z Niemiec firma zestawienie cen paneli fotowoltaicznych opracowała na podstawie zebranych z niemieckiego rynku spotowych, średnich cen poszczególnych typów modułów: monokrystalicznych, polikrystalicznych i cienkowarstwowych.

Średnia cena modułów monokrystalicznych na początku stycznia na niemieckim rynku spot wynosiła 0,59 €/W i była niższa o 14,5% w porównaniu do początku stycznia 2012 roku. W przypadku modułów polikrystalicznych, ich średnia cena na rynku spot w Niemczech na początku stycznia wynosiła 0,49 €/W i była aż o 14% niższa niż w ostatnim tygodniu grudnia 2012 r. oraz o 35,5% niższa niż rok wcześniej. Z kolei w grupie modułów cienkowarstwowych średnie ceny w Niemczech w połowie ubiegłego miesiąca kształtowały się na poziomie 0,51 €/W i były o 29,2% niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Co ciekawe, w rankingu cenowym Photona pierwszy raz średnia cena modułów polikrystalicznych spadła poniżej poziomu średnich cen modułów cienkowarstwowych. Tak znaczący spadek cen modułów polikrystalicznych może wynikać z ich dużej nadpodaży na niemieckim rynku - o wiele większej niż modułów monokrystalicznych stosowanych częściej w mniejszych instalacjach fotowoltaicznych, których rozwój w Niemczech nie spowolnił tak bardzo jak rozwój większych, naziemnych systemów fotowoltaicznych, do których budowy są stosowane z reguły panele polikrystaliczne.

za gramwzielone.pl