Autor Wątek: Farmy Wiatrowe  (Przeczytany 2066 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
Farmy Wiatrowe
« dnia: Grudzień 07, 2012, 10:49:36 am »
W latem parlamentarzyści ze specjalnie powołanego zespołu ds. energii wiatrowej zapowiedzieli, że zgłoszą projekt ustawy ograniczającej możliwości lokalizacji turbin wiatrowych. Projekt utknął w Sejmie to w ubiegłym tygodniu sprawa wróciła.
Parlamentarny zespół ds. energii wiatrowej bezpiecznej dla ludzi i środowiska chce wprowadzenia minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od gospodarstw domowych i terenów leśnych. Według ich propozycji dla wiatraków przekraczających moc 500 KW granica powinna wynosić co najmniej 3 km. Wiceprzewodnicząca zespołu Elżbieta Witek tłumaczyła w lipcu, że minimalna odległość trzech kilometrów, którą zamierzają zaproponować, uwzględnia analizę Ministerstwa Zdrowia.
– Wynika z niej, że farmy wiatrowe nie powinny powstawać w odległości mniejszej niż 2 do 4 km od zabudowań mieszkalnych – mówiła.

Według dzisiejszej „Rzeczpospolitej” po kilku miesiącach przerwy sprawa ustawy wróciła w ubiegłym tygodniu. Jednocześnie dziennik zwraca uwagę, że swoje stanowisko w tej sprawie wydał również rząd. Jak relacjonuje gazeta w przyjętym 14 listopada przez Radę Ministrów stanowisko w sprawie przyszłości energetyki wiatrowej w Polsce, czytamy że „rząd stoi na stanowisku zgodnie z którym kwestie związane z wpływem turbin wiatrowych na warunki życia ludzi mieszkających w otoczeniu siłowni wiatrowych oraz na całość środowiska są obecnie analizowane na etapie procedury oceny oddziaływania na środowisko".
Jednocześnie jak pisze „Rz” ze stanowiska rządu wynika również, że należy zwiększyć zakres badań i monitoringu zdrowia mieszkańców terenów w pobliżu elektrowni wiatrowych.
źródło: Rzeczpospolita
Oszczędzaj Energię!