Autor Wątek: NFOŚiGW - Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie nisko. i zasobooszczędnej gos.  (Przeczytany 1250 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
W ramach programu "Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zamierza wydać w latach 2014-2017 w formie dotacji i pożyczek ponad 340 mln zł. Wnioski w ramach konkursu do programu będą przyjmowane od 10 do 24 marca.

Jak informuje PAP, program będzie składał się z trzech części. Pierwsza część będzie miała na celu poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach energochłonnych. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się projekty związane z modernizacją procesów przemysłowych czy wdrażaniem systemów zarządzania energią i jej jakością. Jednym z warunków skorzystania z dotacji będzie przeprowadzanie audytu energetycznego lub elektroenergetycznego.

Druga część programu nosi nazwę E-KUMULATOR, czyli Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu. Obejmuje ona projekty związane z wytwarzaniem energii i paliwa z przemysłowych odpadów i osadów ściekowych, prowadzące do zmniejszenia szkodliwych emisji. Umowy na dofinansowanie w tej części programu zawierane będą w tym roku i będą mogły być realizowane i rozliczone do roku 2017. Dofinansowywane będą m.in. inwestycje służące produkcji i wykorzystaniu paliw alternatywnych.

Trzecia część programu dotyczy audytów i związana jest poniekąd z unijną dyrektywną o efektywności energetycznej, która wprowadza dla dużych przedsiębiorstw obowiązek przeprowadzania audytów co najmniej raz na cztery lata. Tutaj na dofinansowane mogą liczyć m.in. audyty energetyczne procesów technologicznych, audyty elektroenergetyczne budynków i wewnętrznych sieci przemysłowych, audyty energetyczne źródeł energii cieplnej, energii elektrycznej oraz audyty energetyczne zewnętrznych sieci ciepłowniczych i budynków. Przedsiębiorcy chcący skorzystać z takiej pomocy, będą mogli liczyć na dotacje do 70 proc. kosztów kwalifikowanych.

Budżet w ramach programu "Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki" wynosi 340 mln zł dla nowych inwestycji oraz 5 mln zł na wykonanie audytów energetycznych. Beneficjentami programu mogą być przedsiębiorcy, którzy będą realizować inwestycje prowadzące do oszczędności energii bądź zużywający powyżej 20 GWh energii w roku. W przypadku E-KUMULATORA limit ten nie obowiązuje.

Rzecznik Funduszu Witold Maziarz mówi, że pożyczki będą mogły pokryć do 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji i będą udzielane maksymalnie na 10 lat. Przedsięwzięcia charakteryzujące się dużym kosztem w stosunku do efektu ekonomicznego będą mogły liczyć na częściowe (15-proc.) umorzenie kwoty kredytu. Wielkość pożyczek zaplanowano w wysokości od 300 tys. zł do 50 mln zł. Oprocentowanie będzie nie mniejsze niż 2,5 proc.

dodatkowe informacje: http://gramwzielone.pl/uploads/files/Wsparcie%20dla%20przedsi%C4%99biorc%C3%B3w%20w%20zakresie%20niskoemisyjnej%20i%20zasobooszcz%C4%99dnej%20gospodarki.pdf
źródło: gram w zielone
Oszczędzaj Energię!