Autor Wątek: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE  (Przeczytany 4999 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« dnia: Marzec 30, 2013, 10:24:54 pm »
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział uruchomienie programu dofinansowania do mikroinstalacji OZE dla gospodarstw domowych. Na ten cel chce przeznaczyć setki milionów złotych.

Jak poinformowała w tym tygodniu Małgorzata Skucha, nowy prezes NFOŚiGW, Fundusz przygotowuje założenia programu dofinansowania do mikroinstalacji OZE montowanych przez prosumentów, czyli gospodarstwa domowe produkujące energię w domowych systemach OZE. Dofinansowanie ma być udostępniane w postaci niskooprocentowanych pożyczek. Robocza nazwa programu to "Prosument".

Mając na uwadze przygotowywaną przez rząd ustawę o odnawialnych źródłach energii, która umożliwi produkcję zielonej energii gospodarstwom domowym, tzw. prosumentom, i ułatwi im proces inwestycyjny, a także wprowadzi preferenycjny system dopłat do produkowanej energii w postaci tzw. taryf gwarantowanych, można się spodziewać, że uruchomienie programu NFOŚiGW będzie uzależnione od terminu wprowadzenia w życie ustawy. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, możliwy termin wejścia w życie ustawy o OZE to początek 2014 r.

Celem programu "Prosument" - oprócz promowania świadomości ekologicznej - ma być także popularyzacja produkcji energii elektrycznej i cieplnej przez gospodarstwa domowe na własne potrzeby, a także sprzedające ją do sieci energetycznej po stałych, preferencyjnych stawkach.

Założenia systemu taryf gwarantowanych, które po wejściu w życie ustawy o OZE umożliwią sprzedaż energii produkowanej przez prosumentów po preferencyjnych, gwarantowanych przez 15 lat stawkach, sprawiają, że nowy segment domowych instalacji OZE może być atrakcyjnym rynkiem także dla instytucji finansowych przyznających finansowanie na tego typu inwestycje polegające na wykorzystaniu domowych systemów fotowoltaicznych, małych elektrowni wiatrowych czy przydomowych biogazowni rolniczych.

źródło: gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2013, 01:23:34 pm »
W pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć program PROSUMENT, czyli krajowy program dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obejmujący mikroinstalacje oparte na OZE i przeznaczony dla inwestorów indywidualnych i wspólnot mieszkaniowych.

Program PROSUMENT jest częścią priorytetowych programów NFOŚiGW przewidzianych do uruchomienia w 2014 roku, mających na celu wspieranie rozproszonych źródeł energii odnawialnej, przez co zostanie osiągnięty efekt ekologiczny polegający na ograniczeniu lub całkowitym uniknięciu emisji CO2. Alokacja środków w kwocie 600 mln zł oraz okres wdrażania programu przewidziany jest na lata 2014 – 2018, natomiast wydatkowanie w terminie do 31.12.2020 r. Będzie to linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacje OZE. Przewidziane rodzaje przedsięwzięć realizowane w ramach programu to:

1. Źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
2. Systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, mikrobiogazownie oraz mikrokogeneracja o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

Wymagania, jakie stawia Fundusz w stosunku do instalacji OZE, to m.in.: wysoka jakość instalowanych urządzeń, instalacja liczników energii cieplnej lub elektrycznej, gwarancja producenta głównych urządzeń i rękojmia wykonawcy na co najmniej 5 lat, a także projektowanie i montaż przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Beneficjentami programu PROSUMENT będą mogły zostać osoby posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. 

Projekt jest obecnie w fazie konsultacji, pierwotnie zakładał on dofinansowanie jedynie w postaci kredytu na preferencyjnych zasadach. Jednakże po przeprowadzeniu konsultacji społecznych oraz ze względu na zamieszanie, jakie spowodowały najnowsze zmiany w prawie energetycznym i prace nad ustawą o OZE - zgodnie z ostatnimi informacjami przedstawicieli NFOŚiGW - kredyt miałby być wspierany również dotacją - w jakim stopniu, tego jeszcze nie wiadomo.

Wiadomo jedynie, że kredyt z dotacją miałby obejmować do 100% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu małych lub mikroinstalacji OZE. Oprocentowanie kredytu w skali roku wynosić będzie 1%, natomiast przewidywane maksymalne kwoty dofinansowania na tego typu przedsięwzięcia wynosić będą:

w przypadku osób fizycznych:
- jedno źródło energii elektrycznej lub cieplnej do 100 000 zł,
- kilka źródeł energii elektrycznej lub cieplnej do 150 000 zł,

w przypadku spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych odpowiednio 300 i 450 000 zł

Łączna wysokość opłat i prowizji ma wynieść nie więcej niż 6% kwoty kredytu, w tym wysokość prowizji za udzielenie kredytu w pierwszym roku nie więcej niż 3%, a pozostała pobierana w kolejnych latach proporcjonalnie do okresu i kwoty spłacanego kredytu. Dodatkowo maksymalny okres kredytowania dla osób fizycznych ma wynieść 7 lat (w czerwcu podczas konsultacji społecznych programu NFOŚiGW zaproponował wydłużenie tego okresu do 10 lat), natomiast dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych okres ten wynosić ma 12 lat. Maksymalny okres realizacji inwestycji wynosić ma 18 miesięcy od daty zawarcia umowy kredytu, a maksymalny okres karencji w spłacie kapitału kredytu 6 miesięcy od daty zakończenia przedsięwzięcia.

Zdaniem branży OZE, sam kredyt nie jest odpowiednim instrument do wspierania rozwoju rynku mikroinstalacji OZE. Przy obecnych kosztach instalacji, relatywnie długim okresie zwrotu, bo nawet do 20 lat, i możliwości zbytu nadywżk produkowanej energii na niekorzystnych zasadach przyjętych w ostatniej nowelizacji Prawa energetycznego, trudno będzie spłacić kredyt i tym bardziej przekonać klientów do zainwestowania w mikroinstalację - dzięki skorzystaniu z takiej formy wsparcia. W opini przedstawicieli branży PROSUMENT mógłby stanowić dodatkowy rodzaj premii, która poprawi ekonomikę projektu - i w ten sposób zachęciłby do inwestowania w mikroinstalacje OZE, jeśli uwzględniałby dodatkową zachętę w postaci dotacji.

źródło: gram w zielone
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 09, 2014, 08:23:46 pm »
Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęła warunki programu PROSUMENT, który będzie wspierał w latach 2014-2020 budowę małych instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł - informuje Sunny Horizon.

W wyniku szeregu konsultacji, w których brałem udział, dodano istotne zmiany mogące wprowadzić spore zamieszanie na rynku branży OZE, moim zdaniem korzystne i nowoczesne.

Dofinansowanie przedsięwzięć obejmie zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii typu prosumenckiego do produkcji:
- energii elektrycznej lub
- ciepła i energii elektrycznej,
dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

Co to oznacza?

To oznacza, że źródło energii cieplnej nie będzie mogło występować samodzielnie, np. sama pompa ciepła czy kolektor słoneczny.
Będą mogły być montowane tylko w skojarzeniu ze źródłem energii elektrycznej, czyli pompa + PV, kolektory + PV, mały wiatrak + kolektor itd.

Takie rozwiązanie powoduje że w naszych domach będą kompleksowe instalacje zaspakajające nas w ciepło i energię elektryczną. Jednocześnie ważnym będzie zasada łączenia dotacji. Np. na pompę ciepła otrzymamy w jednym wniosku 20% dotacji i na PV 40% lub na kolektor słoneczny 20% i na mały wiatrak 40%.

Dodatkową zmianą na plus, za którą bardzo optowałem, jest zwiększenie maksymalnych kosztów kwalifikowanych na montaż akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej (PV i małe wiatraki) z 3.000 zł/kW do 5.000zł/kW, oraz wprowadzenie również zasobników c.w.u. dla pomp ciepła jako buforów magazynujących energię cieplną ze szczególnym wskazaniem na zasobniki powyżej 250 l - 8.000 zł.

Bardzo pozytywną zmianą dla prosumentów (lecz nie dla branży) jest obniżenie maksymalnych kosztów kwalifikowanych dla instalacji fotowoltaicznych o mocy poniżej 10 kW do 8 000 zł/kWp (była propozycja 10.000zł) i dla instalacji o mocy od 10 do 40 kW do 6 000 zł/kWp.(była propozycja 8.000zł). Zwracam uwagę na sformułowanie "poniżej 10kW".

To samo dotyczy obniżenia maksymalnych kosztów kwalifikowanych dla instalacji małych wiatraków o mocy poniżej 10 kW do 11 000 zł/kW (było 13.000zł) i dla instalacji o mocy od 10 do 40 kW do 6 500 zł/kW (było 7.500zł).

Takie dobranie kosztów maksymalnych i położenie innych akcentów w rozwoju instalacji jest według mnie dobrym odzwierciedleniem sytuacji na rynku. Nacisk na obniżenie cen jest konieczny, dla dobra prosumentów, ponadto jeżeli dotychczasowe firmy oferowały tylko sprzedaż i montaż kolektorów czy też samych pomp ciepła, lub kotłów różnego rodzaju, czyli urządzeń tylko dla ciepła, zmusi to te firmy do dalszego rozwoju, do poszerzenia swej oferty. Każdy kto budował dom wie jakim problemem są jednostkowe firmy które biegają po budowie i każda montuje coś swojego, jakim problemem jest nie kompatybilność tych urządzeń. Na kartach katalogowych wszystko pięknie wygląda, lecz brak odpowiedniej współpracy między poszczególnymi urządzeniami powoduje dla inwestora straty, o których dowiaduje się dopiero po latach, kiedy zbilansuje całość. Połączenie ciepła i energii elektrycznej jako jednorodnych systemów dla domu na pewno spowoduje dla inwestora większe zyski. 

Trzeba przyznać, że inicjatywa NFOŚiGW jest pionierską w naszym kraju, szczególnie że na przykład Niemcy czekali prawie 20 lat na wprowadzenie magazynów energii cieplnej i elektrycznej. Dopiero w tamtym roku wprowadzono dla prosumenta dotację 660 euro/kW akumulatorów.

Stare powiedzenie mówi, że najlepiej zarobione pieniądze to te zaoszczędzone. Oczywiście byłoby miło, gdybyśmy nie czekali 20 lat na ustawę OZE.

Źródła ciepła opalane biomasą:
- kotły o załadunku ręcznym – 1 000 zł/kW;
- kotły o załadunku automatycznym – 1 600 zł/kW.
Jeżeli projekt instalacji przewiduje montaż zasobnika buforowego wody grzewczej – maksymalny koszt kwalifikowany instalacji powiększa się o 200 zł/kW.

Pompy ciepła:
- dla pomp ciepła typu powietrze/woda dla potrzeb c.o. i c.w.u.: 3 000 zł/kW,
- dla pomp ciepła typu powietrze/woda wyłącznie dla potrzeb c.w.u.:
- z zasobnikami c.w.u. o pojemności czynnej od 150 do 250 litrów: 5 000 zł,
- z zasobnikami c.w.u. o pojemności czynnej > 250 litrów: 8 000 zł.
- dla pozostałych pomp ciepła dla potrzeb c.o. i c.w.u.: 5 500 zł/kW.

Kolektory słoneczne:
- 3 500 zł/kW (moc określona zgodnie z normą PN-EN 12975-1 lub równoważną, przy różnicy temperatury (Tm-Ta)=50 K i natężeniu promieniowania słonecznego G=1000 W/m2).

Systemy fotowoltaiczne:

- dla instalacji o mocy poniżej 10 kW: 8 000 zł/kWp,
- dla instalacji o mocy od 10 do 40 kW: 6 000 zł/kWp.
Jeżeli projekt instalacji przewiduje montaż akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – maksymalny koszt kwalifikowany instalacji powiększa się o 5 000 zł/kW.

Małe elektrownie wiatrowe:
- dla instalacji o mocy poniżej 10 kW: 11 000 zł/kW,
- dla instalacji o mocy od 10 do 40 kW: 6 500 zł/kW.
Jeżeli projekt instalacji przewiduje montaż akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – maksymalny koszt kwalifikowany instalacji powiększa się o 5 000 zł/kW.

Mikrokogeneracja:
- dla instalacji na biogaz o mocy poniżej 20 kWe: 40 000 zł/kWe,
- dla instalacji na biogaz o mocy od 20 do 40 kWe: 30 000 zł/kWe,
- dla instalacji na biopłyny lub biomasę o mocy poniżej 20 kWe: 9 000 zł/kWe,
- dla instalacji na biopłyny lub biomasę o mocy od 20 do 40 kWe: 7 000 zł/kWe.

Koszty kwalifikowane

W przypadku instalacji systemów fotowoltaicznych w zakres kosztów kwalifikowanych mogą wchodzić następujące składniki:
zakup, montaż i uruchomienie kompletnej instalacji umożliwiające jej współpracę z instalacjami odbiorczymi w budynku.

W przypadku instalacji przyłączonej do sieci:
- koszt materiałów i robót niezbędnych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej
- zakup, montaż i uruchomienie urządzeń do magazynowania energii elektrycznej lub ciepła
- liczniki energii elektrycznej
- koszt wykonania niezbędnych projektów technicznych oraz dokumentacji do uzyskania pozwoleń administracyjnych ( o ile są wymagane )
- roboty budowlane konieczne do zamontowania instalacji na budynku lub obok budynku ( np. wzmocnienie więźby dachowej, modernizacja instalacji odgromowej jeśli jest niezbędna ).

Uprawomocnienie decyzji Rady Nadzorczej nastąpi dnia 19 marca br. Po tym dniu treść programu zostanie podana do publicznej wiadomości.

źródło: Sunny Horizon
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 09, 2014, 08:27:46 pm »
 Rada Nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęła warunki programu PROSUMENT, który będzie wspierał w latach 2014-2020 budowę małych instalacji produkujących na własne potrzeby energię z odnawialnych źródeł - informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii Część 4) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii” ma na celu promowanie nowych technologii OZE oraz postaw prosumenckich (podniesienie świadomości inwestorskiej i ekologicznej), a także rozwój rynku dostawców urządzeń i instalatorów oraz zwiększenie liczby miejsc pracy w tym sektorze. Program stanowić będzie kontynuację i rozszerzenie kończącego się w 2014 r. programu „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii Część 3) Dopłaty na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych”.

Dofinansowanie przedsięwzięć obejmie zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii typu prosumenckiego do produkcji
- energii elektrycznej lub
- ciepła i energii elektrycznej,
dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych, w tym dla wymiany istniejących instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.

Beneficjentami programu będą osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Efektem ekologicznym programu będzie coroczne ograniczenie emisji CO2 w wysokości 165 000 Mg oraz roczna produkcja energii z odnawialnych źródeł 360 000 MWh. Budżet programu wynosi 600 mln zł na lata 2014-2020 z możliwością zawierania umów kredytu do 2018r.

Finansowane będą instalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wykorzystujące:
- źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,
- systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.


Podstawowe zasady udzielania dofinansowania:
- pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanychinstalacji,
- dotacja w wysokości 20% lub 40% dofinansowania (15% lub 30% po 2015 r.),
- maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych od 100 tys. zł do 450 tys. zł, w zależności od rodzaju beneficjenta i przedsięwzięcia,
- określony maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla każdego rodzaju instalacji,
- oprocentowanie pożyczki/kredytu: 1%,
- maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat.


Program będzie wdrażany na dwa sposoby:
a) dla jednostek samorządu terytorialnego (jst)
- pożyczki wraz z dotacjami dla jst,
- wybór osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni mieszkaniowych ( dysponujących lub zarządzających budynkami wskazanymi do zainstalowania małych lub mikroinstalacji OZE)  należy do jst,
- nabór wniosków od jst w trybie ciągłym, prowadzony przez NFOŚiGW
b) za pośrednictwem banku
- środki udostępnione bankowi wybranemu w przetargu, z przeznaczeniem na dotacje i udzielania kredytów bankowych
- nabór wniosków od osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, w trybie ciągłym, prowadzony przez bank.

W latach 2014-2015 uruchomiona zostanie część pilotażowa programu na 200 mln zł, w tym:
- 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego,
- 100 mln zł dla wybranego w drodze postępowania przetargowego banku.

Sposób realizacji programu w kolejnych latach uzależniony jest od wyników programów pilotażowych oraz zmian zachodzących na rynku i zmian legislacyjnych.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem planowane jest:
- ogłoszenie naboru wniosków dla jst - II kwartał 2014 r.
- rozpoczęcie naboru wniosków w wybranym w przetargu banku - III kwartał 2014 r.

Uprawomocnienie decyzji Rady Nadzorczej nastąpi dnia 19 marca br. Po tym dniu treść programu zostanie podana do publicznej wiadomości.


źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 10, 2014, 11:54:59 am »
Jak wdrażany będzie PROSUMENT? Program będzie wdrażany na dwa sposoby:
a) za pośrednictwem jednostek samorządu terytorialnego
• pożyczki wraz z dotacjami dla jednostek samorządu terytorialnego,
• wybór osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni mieszkaniowych (dysponujących lub zarządzających budynkami wskazanymi do zainstalowania małych lub mikroinstalacji OZE) należy do jednostek samorządu terytorialnego,
• nabór wniosków w trybie ciągłym, prowadzony przez NFOŚiGW
• kwota pożyczki wraz z dotacją >= 1 000 tys. zł
b) za pośrednictwem banku
• środki udostępnione bankowi wybranemu w przetargu, z przeznaczeniem na dotacje i udzielania kredytów bankowych
• nabór wniosków od osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, w trybie ciągłym, prowadzony przez bank.

źródło: fpe.org.pl
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 22, 2014, 09:36:38 pm »
NFOŚiGW rozpoczął realizację programu "Prosument", który zakłada dofinansowanie mikroinstalacji OZE montowanych przez osoby fizyczne, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Warunki programu sprawiają, że jego beneficjenci powinni zainteresować się zwłaszcza montażem domowych systemów fotowoltaicznych.

W związku z coraz częściej pojawiającym się zapytaniami od czytelników portalu Gramwzielone.pl poniżej prezentujemy podstawowe warunki, które muszą spełnić przyszli beneficjenci programu "Prosument" zainteresowani montażem instalacji fotowoltaicznej dofinansowanej ze środków NFOŚiGW w ramach programu "Prosument".

Program "Prosument" będzie realizowanych w latach 2014-2020 z możliwością zawierania umów kredytu do 2018 r. Budżet "Prosumenta", który wynosi 600 mln zł, zostanie podzielony na bezzwrotne dotacje (150 mln zł) oraz niskooprocentowane pożyczki (450 mln zł).

W pierwszym, pilotażowym okresie realizowanym w latach 2014-2015 budżet programu wyniesie 300 mln zł, przy czym po 100 mln zł zostanie przeznaczonych dla 3 grup przyznających finansowanie: gmin, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz banków. W okresie pilotażowym NFOŚiGW oferuje wyższe poziomy dofinansowania. Jednocześnie zastrzega, że sposób realizacji programu po 2015 r. będzie uzależniony od wyników programu pilotażowego oraz zmian zachodzących na rynku, a także zmian legislacyjnych

W pierwszej kolejności finansowanie zostało udostępnione dla gmin, a NFOŚiGW otrzymał już pierwsze wnioski o dofinansowanie.

W przypadku wniosków realizowanych przez gminy, muszą one zadeklarować we wniosku o dofinansowanie, że posiadają wstępne umowy z właścicielami nieruchomości, na których będą montowane mikroinstalacje OZE. Ponadto, gminy będą musiały złożyć oświadczenie o trwałości zrealizowanego projektu w okresie min. 3 lat. Minimalna wartość wniosków składanych przez gminy wynosi 1 mln zł.

W tym miesiącu ma ruszyć dofinansowanie przyznawane za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które podpiszą z NFOŚiGW odpowiednią umowę. Na finansowanie za pośrednictwem banków musimy natomiast poczekać aż Sejm przyjmie odpowiednie zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska, która reguluje zasady działania Funduszu. NFOŚiGW ma nadzieję, że finansowanie za pomocą banków, które nawiążą z nim współpracę, będzie udostępniane jeszcze w tym roku.

Beneficjentami programu "Prosument" mogą być: osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym albo prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w budowie, wspólnoty mieszkaniowe zarządzające budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, a także spółdzielnie mieszkaniowe zarządzające budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi. Przez „dysponowanie” nieruchomością należy rozumieć prawo własności, w tym współwłasność, lub użytkowanie wieczyste.

Finansowane będą instalacje do produkcji energii elektrycznej lub ciepła wykorzystujące:

- źródła ciepła opalane biomasą, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt,

- systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, oraz układy mikrokogeneracyjne (w tym mikrobiogazownie) o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe.

Program nie przewiduje dofinansowania dla przedsięwzięć polegających na zakupie i montażu wyłącznie instalacji źródeł ciepła. Instalacja źródła ciepła musi być połączona z instalacją do produkcji energii elektrycznej.

Podstawowe zasady udzielania dofinansowania:

- pożyczka/kredyt preferencyjny wraz z dotacją łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji oraz
- dotacja w wysokości 20% lub 40% dofinansowania  do końca 2015 r. (15% lub 30% po 2015 r., wyższy próg dotacji dla źródeł energii elektrycznej - w tym instalacji fotowoltaicznych),
- maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych 100 tys. zł (osoby fizyczne) - 450 tys. zł (wspólnoty i spółdzielnie),
- oprocentowanie pożyczki/kredytu: 1%,
- maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat.
- wykluczenie możliwości uzyskania dofinansowania kosztów przedsięwzięcia z innych środków publicznych,
- maksymalny okres realizacji inwestycji wynosi 18 miesięcy od daty zawarcia umowy  kredytu;
- maksymalny okres karencji w spłacie kapitału kredytu wynosi 6 miesięcy od daty  zakończenia przedsięwzięcia;

Warunkiem wypłaty środków kredytu wraz z dotacją będzie przedłożenie umowy z wybranym wykonawcą instalacji, zawierającej m.in.: zobowiązanie do montażu zgodne z obowiązującymi przepisami i zaleceniami producenta.

Koszty kwalifikowane

Pożyczka wraz z dotacją może być wykorzystana wyłącznie na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, które należy przedstawić w formie szczegółowego wykazu kosztów kwalifikowanych dla każdego rodzaju instalacji.

Koszty kwalifikowane obejmują projekt instalacji, dokumentację niezbędną do uzyskania pozwoleń, koncesji, zakup, montaż oraz  odbiór i uruchomienie instalacji objętych przedsięwzięciem, spełniających kryteria udziału w programie.

Wymaganym elementem instalacji są liczniki niezbędne do prawidłowego prezentowania danych o wielkości produkcji ciepła lub energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych,

Podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym, jeżeli beneficjent ma możliwość żądania zwrotu lub odliczenia podatku VAT.

Okres kwalifikowalności kosztów trwa od 01.01.2014 r. do 31.12.2020 r., z zastrzeżeniem przepisów pomocy publicznej.

Ogólne wymagania dla instalacji

Projekt instalacji dofinansowanej w ramach programu "Prosument" musi być wykonany przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności instalacyjnej, o których jest mowa w Rozdziale 2 Art. 14 ust. 1 pkt 4) i 5) ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. 2013 r. poz. 1409).

Montaż instalacji powinien być wykonany przez osobę posiadającą określone uprawnienia.

Urządzenia wchodzące w skład instalacji powinny być fabrycznie nowe, posiadać gwarancję producentów głównych urządzeń na co najmniej 5 lat od daty uruchomienia instalacji, posiadać rękojmię wykonawcy instalacji na co najmniej 3 lata, posiadać instrukcję obsługi i użytkowania w języku polskim.

Dla źródeł energii elektrycznej obowiązkowym elementem instalacji jest licznik umożliwiający gromadzenie i lokalną prezentację danych o ilości energii elektrycznej wytworzonej w instalacji oraz podłączenie modułu komunikacyjnego do przesyłania  danych.

Dla źródeł energii elektrycznej obowiązkowym elementem instalacji jest licznik umożliwiający gromadzenie i lokalną prezentację danych o ilości energii elektrycznej wytworzonej w instalacji oraz podłączenie modułu komunikacyjnego do przesyłania  danych.

Warunki realizacji instalacji fotowoltaicznych

Znamionowa moc instalacji nie może przekroczyć 40 kWp (pomiar w Standardowych Warunkach Pomiaru - tzw. warunki STC).

Moduły fotowoltaiczne powinny posiadać jeden z certyfikatów zgodności z normą:
-  PN-EN 61215 „Moduły fotowoltaiczne (PV) z krzemu krystalicznego do zastosowań  naziemnych - Kwalifikacja konstrukcji i aprobata typu” lub
-  PN-EN 61646 „Cienkowarstwowe naziemne moduły fotowoltaiczne (PV) - Kwalifikacja konstrukcji i zatwierdzenie typu”,

- lub z normami równoważnymi, wydany przez właściwą jednostkę certyfikującą. Data  potwierdzenia zgodności z wymaganą normą nie może być wcześniejsza niż 5 lat licząc  od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.

System powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia: przeciwpożarowe, przepięciowe, odgromowe.

W zakres kosztów kwalifikowanych mogą wchodzić wyłącznie roboty i zakupy związane  z budową kompletnej instalacji, m.in.:
- zakup, montaż i uruchomienie kompletnej instalacji umożliwiające jej współpracę  z instalacjami odbiorczymi w budynku,
- w przypadku instalacji przyłączonej do sieci – koszt materiałów i robót niezbędnych do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej,
- zakup, montaż i uruchomienie urządzeń do magazynowania energii elektrycznej lub  ciepła,
- liczniki energii elektrycznej,
- koszt wykonania niezbędnych projektów technicznych oraz dokumentacji do uzyskania  pozwoleń administracyjnych (o ile są wymagane),
- roboty budowlane konieczne do zamontowania instalacji na budynku mieszkalnym lub obok budynku (np. wzmocnienie więźby dachowej, modernizacja instalacji  odgromowej, montaż urządzeń antyprzepięciowych).

Maksymalny poziom jednostkowych kosztów kwalifikowanych systemów fotowoltaicznych:
- dla instalacji o mocy poniżej 10 kW: 8 000 zł/kW,
- dla instalacji o mocy od 10 do 40 kW: 6 000 zł/kW.

Możliwość zastosowania magazynu energii

Jeżeli projekt instalacji, która ma być sfinansowana ze środków "Prosumenta" przewiduje montaż akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej, wówczas powinny one posiadać następujące cechy:

- pojemność akumulatorów dobrana w stosunku co najmniej 1 kWh do 1 kW znamionowej mocy instalacji,
- możliwość łączenia baterii szeregowo i równolegle w moduły dające poziom 24V lub 48V i 96V,
- co najmniej 2500 pełnych cykli ładowania i rozładowania do 80% pojemności,
- deklarowana przez producenta żywotność co najmniej 10 lat,
- klasa szczelności IP67,
- system zarządzania baterią posiadający co najmniej funkcje: monitoring napięcia każdego ogniwa, balansowanie ogniw, zabezpieczenie przed wysokim prądem,  napięciem i zwarciem, monitorowanie temperatury ogniw i układu zabezpieczającego, redundancja zabezpieczeń, możliwość awaryjnego odłączenia baterii, liczenie State of Charge,
- interfejs: RS485 lub CAN,
- możliwość odczytu stanu naładowania baterii, napięć i statusu ładowania.

Maksymalny koszt kwalifikowany instalacji w przypadku zastosowania magazynu energii powiększa się o 5 000 zł/kW.

Wymagania dotyczące uprawnień do montażu instalacji

Montażu mikroinstalacji finansowanej z programu "Prosument" może dokonać wykonawca spełniający co najmniej jedno z poniższych wymagań:

1. może sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, tj. ma uprawnienia do  kierowania robotami budowlanymi w odpowiedniej specjalności instalacyjnej: w zakresie  sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych  i kanalizacyjnych lub w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych  i elektroenergetycznych, o czym jest mowa w Rozdziale 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994  Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. 2013 r. poz. 1409);
2. jest przedstawicielem producenta głównego urządzenia wytwarzającego energię lub jego  autoryzowanego dystrybutora;
3. posiada świadectwo kwalifikacyjne, uprawniające do zajmowania się eksploatacją  urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru lub eksploatacji, wydawane na podstawie  rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia  2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby  zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. 2003 r. Nr 89, poz. 828  z późniejszymi zmianami) – w zakresie niezbędnym dla montowanej instalacji;
4. posiada ważny certyfikat wystawiony przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego odpowiednio w zakresie instalowania danego rodzaju urządzeń.

gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2014, 10:41:47 pm »
Już wkrótce wojewódzkie fundusze ochrony środowiska będą mogły składać w NFOŚiGW wnioski o przystąpienie do programu "Prosument". Problem w tym, że środki z "Prosumenta" oferowane przez nie środki mogą być niedostępne dla osób fizycznych chcących samemu produkować zieloną energię.

Zgodnie z zasadami programu "Prosument", o dofinansowanie na montaż domowej mikroinstalcji OZE, w postaci dotacji i preferencyjnej pożyczki, będą mogły ubiegać się gospodarstwa domowe, a także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Środki z "Porusumenta", którego budżet wynosi 600 mln zł (150 mln zł na dotacje i 450 mln zł na pożyczki), będzie udzielane za pośrednictwem trzech kanałów - gmin, które zbiorą wnioski od mieszkańców i zgłoszą w NFOŚiGW swoją aplikację, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które nawiążą w tym zakresie współpracę z Funduszem, a także wybranych banków.

W pierwszym, pilotażowym okresie "Prosumenta", realizowanym do końca przyszłego roku, budżet programu dla gmin, wojewódzkich funduszy i banków wyniesie po 100 mln zł.

Dofinansowanie za pośrednictwem gmin zostało już uruchomione. Potencjalni prosumenci mogą jednak skorzystać z dofinansowania tylko w tych gminach, które zgłoszą się do udziału w "Prosumencie". Dla mieszkańców innych gmin dotacja z "Prosumenta" będzie dostępna dopiero, gdy ruszy dofinanansowanie za pomocą wójewódzkiego funduszu ochrony środowiska (jeśli dany WFOŚ do "Prosumenta" przystąpi), a jeśli nie - potencjalni beneficjenci będą musieli poczekać na udostępnienei finansowania przez banki.

NFOŚiGW wcześniej rozpoczął już nabór wniosków od gmin, a ostatnio ogłosił termin naborów wniosków od wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. WFOŚiGW będą mogły składać wnioski o przystąpienie do "Prosumenta" od 16 lipca, w trybie ciągłym, aż do wyczerpania budżetu.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Gramwzielone.pl w poszczególnych wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, wiele z nich jest zainteresowanych udziałem w "Prosumencie" i deklaruje złożenie wniosków.

Kilka WFOŚiGW do "Prosumenta" jednak przystąpić nie zamierza. Przykładem jest WFOŚiGW w Lublinie, który we współpracy z lokalnymi oddziałami BOŚ Banku realizuje swój autorski program wsparcia energetyki prosumenckiej. Program dofinansowania prosumentów lubelskiego WFOŚiGW zakłada dopłatę na montaż domowej mikroinstalacji OZE w wysokości do 30% kosztu kredytu zaciągniętego w BOŚ Banku. Kwota środków przeznaczonych przez WFOŚiGW w Lublinie na dopłaty do instalacji prosumenckich w roku 2014 wynosi 300 tys. zł, ale lubelski Fundusz nie wyklusza jej zwiększenia.

Oprócz WFOŚiGW w Lublinie brak zainteresowania "Prosumentem" zadeklarowały też Fundusze m.in. w Rzeszowie, Gdańsku i Olsztynie.

Pozostałe WFOŚiGW prowadzą natomiast negocjacje z NFOŚiGW w celu przystąpienia do "Prosumenta". Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska niechętnie patrzą jednak na możliwość finansowania z "Prosumenta" osób fizycznych i chcą współpracować w tym zakresie jedynie ze wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Wojewódzkie fundusze wystosowały do NFOŚiGW w tej sprawie wspólne stanowisko.

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Witold Maziarz z NFOŚiGW, ostateczne zasady finansowania za pośrednictwem WFOŚiGW poznamy po przyjęciu wniosków i zawarciu umów.

Jak na razie program "Prosument" jest realizowany jedynie za pośrednictwem samorządów. Jak poinformował nas NFOŚiGW, obecnie w internetowym generatorze wniosków do "Prosumenta" wypełnianych jest już ponad 350 aplikacji. Wygląda więc na to, że budżet "Prosumenta" dla gmin, który w pilotażowym etapie programu zaplanowano na 100 mln zł, może zostać szybko zagospodarowany.

Aktualnie do NFOŚiGW wpłynęło już 6 wniosków od gmin, a ich wartość wynosi w sumie 27 mln zł. Jak poinformował portal Gramwzielone.pl Witold Maziarz, wnioski dotyczą produkcji zielonej energii przy użyciu systemów fotowoltaicznych.

Realizacja programu "Prosument" za pośrednictwem gmin sprawia, że nie ma on jak na razie charakteru ogólnopolskiego i skorzystać z niego mogą jedynie potencjalni prosumenci z gmin, które zgłoszą się do NFOŚiGW.

Sytuacji w tym zakresie nie poprawi też włączenie się do realizacji programu wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. W "Prosumenta" nie chcą się bowiem zaangażować wszystkie fundusze, a ponadto wiele wskazuje na to, że z dofinansowania za pośrednictwem WFOŚiGW nie będą mogły skorzystać osoby fizyczne.

Powszechny dostęp do "Prosumenta" zapewni więc dopiero włączenie się do programu banków. Rozpoczęcie współpracy z wieloma bankami - bez sygnalizowanego wcześniej przez Fundusz przetargu na wybór jednego banku - NFOŚiGW uzależnia od przyjęcia tzw. ustawy deregulacyjnej, która jest obecnie procedowana w Sejmie.

- Jeżeli zostanie ona przegłosowana w obecnym kształcie, Fundusz natychmiast podejmie stosowne kroki. Jest na to przygotowany. Pozytywnie zweryfikowana współpraca NFOŚiGW z wieloma bankami przy dopłatach do kolektorów słonecznych wskazuje, że takie rozwiazanie jest korzystne dla klientów indywidualnych. Umożliwia ono korzystanie z  tysięcy placówek bankowych, skraca dojazd klientów i czas przeznaczony na pozyskanie funduszy publicznych. Ponadto rywalizacja wpływa istotnie na konkurencyjność ofert bankowych - komentuje w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Witold Maziarz.

W optymistycznym scenariuszu realizacja programu "Prosument" za pośrednictwem banków mogłaby się rozpocząć jeszcze w tym roku.źródło: gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 17, 2014, 09:22:46 pm »
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe z Zachodniego Pomorza, Pomorza, Dolnego Śląska i Małopolski skorzystają z dofinansowania na wybudowanie prywatnej mikroelektrowni, pompy ciepła czy małej biogazowni, jakie oferuje im program PROSUMENT. Wystarczy, że zgłoszą się do właściwego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Niektóre fundusze takie wsparcie zaoferują również inwestorom prywatnym.
Przed uruchomieniem przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopłat dla osób fizycznych zainteresowanych budową mikroinstalacji wykorzystujących źródła odnawialne do produkcji prądu i ciepła na potrzeby mieszkaniowe, wsparcie tego typu możliwe było jedynie poprzez współpracę z właściwym terytorialnie samorządem. Zdobycie dofinansowania zależało od aktywności i woli gminy, która reprezentując interesy mieszkańców pośredniczy w pozyskaniu dopłat z Narodowego Funduszu.
 
Dzisiaj NFOŚiGW uruchomił zapowiadaną drogę do pozyskania 100% dofinansowania na prywatne mikroinstalacje, za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).
Pierwsze umowy zawarto 16 września br w Kołobrzegu podczas I Międzynarodowego Forum Ekologicznego. Cztery fundusze wojewódzkie: ze Szczecina, Gdańska, Wrocławia oraz Krakowa zaoferują wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym ze swoich województw, pełne dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji. Łączna wartość podpisanych umów z WFOŚiGW to 63 mln zł.
 
Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, na konferencji prasowej odbywającej się przy okazji podpisania pierwszych umów podkreślił, że średni czas eksploatacji mikroinstalacji produkujących prąd to 25-30 lat, co przy sześcioletnim okresie spłaty np. średniej 3-kilowatowej instalacji fotowoltaicznej, generuje prywatnemu inwestorowi wieloletni zysk.
 
Dla przykładu WFOŚiGW w Szczecinie pozyskał dla zachodniopomorskich inwestorów 22 mln zł. Pozwolą one m.in. na zainstalowanie ponad 100 pomp ciepła, prawie 7 tysięcy m2 paneli fotowoltaicznych (to przewidywany 1 MWe mocy), czy niecałe 3 tysiące m2 kolektorów słonecznych.
Prezes WFOŚiGW w Szczecinie – Jacek Chrzanowski – jako pierwszy ze wszystkich wojewódzkich funduszy podpisujących umowy z NFOŚiGW obiecał wsparcie dla prywatnych inwestorów na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zadeklarował także udogodnienia dla tychże klientów, tj. możliwość składania wniosków za pośrednictwem Internetu.
 
Prezes Zarządu NFOŚiGW Małgorzata Skucha zaakcentowała fakt, iż podpisując pierwsze umowy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Narodowy Fundusz uruchomił obiecaną wcześniej drugą ścieżkę finansowania mikroinstalacji OZE w ramach programu Prosument.
 
Łącząc oferowane preferencyjne dotacje i pożyczki klient, bez inwestowania zasobów własnych, od razu może produkować ciepło i prąd z możliwością sprzedaży nadwyżek energii do sieci. Wsparciem publicznym objęte są zakupy i montaż 6 rodzajów instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła i energii elektrycznej na potrzeby istniejących lub budowanych budynków mieszkalnych. Są to panele fotowoltaiczne, małe wiatraki, pompy ciepła, kolektory słoneczne, piece na biomasę i układy mikrokogeneracyjne (w tym małe biogazownie). Zależnie od rodzaju instalacji, klienci mogą liczyć na dotacje w wysokości od 20-40% dofinansowania oraz pożyczki oprocentowane na 1% w skali roku na pozostałe koszty kwalifikowane.
Zaletą współpracy przyszłych inwestorów z funduszami wojewódzkimi jest możliwość indywidualnego wyboru rodzaju i modelu instalacji oraz firmy montażowej, w odróżnieniu od ścieżki samorządowej, w której proces zakupu i montażu mikroinstalacji poprzedzony jest wyborem wykonawcy zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych. Wydaje się, że obie oferty znajdą swoich zwolenników. Zwłaszcza, że aktywne samorządy, we wnioskach złożonych do NFOŚiGW, już zgłosiły zapotrzebowanie na prawie połowę zaplanowanej dla nich puli finansowej na najbliższe dwa lata.
 
Dodatkowo w przyszłości klienci indywidualni, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach Prosumenta poprzez banki współpracujące z NFOŚiGW. Taka możliwość zostanie uruchomiona pod koniec bieżącego roku. Jednakże termin ten uzależniony jest od wdrożenia w życie ustawy „deregulacyjnej”, procedowanej obecnie przez Sejm RP.

Ekonomicznie = ekologicznie
Prosument to program, który poprzez zachęty finansowe ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej. Kupując i instalując jedno lub kilka urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, przyszli producenci energii zaoszczędzą na rachunkach, a nadwyżkę energii elektrycznej będą mogli sprzedawać do sieci. Dzisiaj jej bezpośrednią sprzedaż umożliwiają zapisy regulacyjne tzw. małego trójpaku energetycznego. Wcześniej produkcja rynkowa energii uzależniona była od obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej.
 
Przykład dla inwestora indywidualnego
Wg szacunkowych obliczeń, koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kWp, która w większości przypadków gospodarstw domowych jest adekwatna do potrzeb energetycznych rodziny wynosi 24 tys zł. Oferowana 40% dotacja to 9,6 tys. zł. Piętnastoletnia,  1% pożyczka może pokryć pozostałą część kosztów inwestycji -14,4 tys. zł. Przewidywane roczne przychody z zaoszczędzonej energii pobieranej    z sieci oraz sprzedaży nadwyżek to ok. 1 tys. zł. Same korzyści wynikające z oferowanego taniego kredytu w porównaniu z kredytem komercyjnym to 1,4 tys. zł w pierwszym roku. Zatem prosty okres zwrotu takiej mikroinstalacji przekracza nieznacznie 6 lat. 
 
600 mln zł na mikroinstalacje produkujące prąd i ciepło
NFOŚiGW uruchamiając ten program, na który łącznie do 2020 roku przeznaczył   600 milionów złotych, pośrednio wspiera także rozwój rynku dostawców urządzeń i instalatorów oraz liczy na zwiększenie liczby miejsc pracy w tym sektorze. Tak bowiem stało się z krajowym rynkiem kolektorów słonecznych, który w ostatnich latach wsparty 45% dopłatami NFOŚiGW, pod względem sprzedaży znalazł się w czołówce europejskich państw.

źródło: nfosigw
Oszczędzaj Energię!

danak77

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 185
  • Zobacz profil
  • www.daar-bud.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2015, 08:22:43 am »
W skrócie (sorry energetyczny, ale czasami ilość tekstu przytłacza :P ) informacja z wczorajszego Dnia Otwartego NFOŚiGW:

Jeżeli ktoś się zastanawia nad opłacalnością mikroinstalacji zachęcam do skorzystania z dofinansowania z NFOŚiGW - Prosument. Dotacja dla osób prywatnych i wspólnot mieszkaniowych na instalację do 40 kW. Z dofinansowania można skorzystać przez Samorządy, WFOŚiGW oraz od marca tego roku przez Bank Ochrony Środowiska (który jako jedyny złożył swoją ofertę do NFOŚiGW!). Sądzę, że przez bank będzie najłatwiej zdobyć dofinansowanie (Samorządy w większości nie zamierzają brać sobie kłopotu na głowę, WFOŚiGW - nie wszystkie mają Prosumenta w swojej ofercie, natomiast BOŚ jest najłatwiej dostępny na terenie całego kraju).
W tym miejscu polecam w miarę rozsądku pośpiech. Na instalację fotowoltaiczną do końca 2015 roku jest 40% dofinansowania. Od 2016 roku planują zmniejszyć dofinansowanie na 30%.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2015, 09:15:13 am wysłana przez danak77 »

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 03, 2015, 02:50:53 pm »
BOŚ Bank podał, że preferencyjne finansowanie na zakup i montaż domowych mikroinstalacji OZE w ramach programu „Prosument” będzie dostępne od 24 kwietnia br. BOŚ zapewnia, że pierwsza transza środków na realizację "Prosumenta", którą otrzymał z NFOŚiGW, wystarczy na realizację około 600-700 mikroinstalacji.

– Przesunięcie terminu startu Programu o ponad dwa tygodnie jest odpowiedzią Banku na postulaty branży – przedstawicieli rynku mikroinstalacji OZE, uczestniczących 26 marca 2015 r. w „Dyskusji otwartej nad uwarunkowaniami wdrożenia programu Prosument”, zorganizowanej w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje BOŚ Bank.

Podczas dyskusji nt. programu „Prosument”, którą zorganizował NFOŚiGW, prezes BOŚ Banku Mariusz Klimczak podkreślił, że żaden z podmiotów spośród instalatorów i producentów nie jest partnerem BOŚ S.A. w ramach realizacji Programu Prosument i nie będzie miał żadnych preferencji w uczestniczeniu w Programie.

– Naszym celem jest zachowanie pełnej transparentności i umożliwienie wszystkim zainteresowanym: Klientom, Producentom, Wykonawcom, przygotowanie się do złożenia dokumentacji umożliwiającej uruchomienie preferencyjnych kredytów na zakup i montaż instalacji objętych dopłatami w ramach Programu Prosument. Dostęp do kredytów udzielanych w ramach Programu Prosument będzie równy dla wszystkich zainteresowanych stron – zapewnia BOŚ Bank.

BOŚ zapewnia, że każdy złożony wniosek będzie zarejestrowany w obecności klienta z dokładną datą złożenia i otrzyma swój kolejny numer nadawany przez system komputerowy. Wnioski rozpatrywane będą w kolejności wpływu. Podstawą zarejestrowania będzie jednak kompletność wniosku wraz z wymaganymi załącznikami.

– Wnioski będą przyjmowały wszystkie placówki Banku. Warunki współpracy będą otwarte. Nie ma mowy o uprzywilejowaniu żadnej z firm zainteresowanych udziałem w Programie Prosument. Kierując się troską o bezpieczeństwo finansowe wnioskodawców, Bank będzie przykładać szczególną wagę do wysokiej jakości kredytowanych mikroinstalacji. Brana pod uwagę będzie nie tylko wysoka jakość urządzeń, doświadczenie w montażu instalacji, ale i warunki obsługi w ramach serwisu realizowanego już po sprzedaży instalacji – zapewnił portal Gramwzielone.pl rzecznik BOŚ.

BOŚ Bank informuje, że z wyprzedzeniem opublikuje na swojej stronie www.bosbank.pl zasady dotyczące przyjmowania wniosków wraz z niezbędnymi dokumentami.

W pierwszej transzy środków otrzymanych z NFOŚiGW na realizację programu „Prosument” BOŚ będzie miał do dyspozycji 20 mln zł. Taki budżet ma pozwolić na sfinansowanie inwestycji w około 600-700 instalacji, a liczba złożonych wniosków może być nawet kilkukrotnie wyższa. Aby uzyskać kolejną transzę w tej samej wysokości z NFOŚiGW, BOŚ będzie musiał wydać około 80% z pierwszej transzy środków otrzymanych od Funduszu.

O dofinansowanie na zakup i montaż domowych mikroinstalacji OZE z programu "Prosument" można się też ubiegać w jednym z kilku wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które przystąpiły do "Prosumenta". NFOŚIGW wstrzymał natomiast przyjmowanie wniosków od gmin, co tłumaczy zmianami legislacyjnymi w zakresie OZE i oczekiwaniem na interpretację dotyczącą dopuszczalności pomocy publicznej i zasad jej udzielania.


źródło: gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- Prosument - dofinansowanie do mikroinstalacji OZE
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 22, 2015, 01:58:55 pm »
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozważa wprowadzenie zmian w zasadach programu Prosument zakładającego dofinansowanie inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE. W poniedziałek opublikuje na swojej stronie internetowej propozycję zmian w programie.

Program Prosument został uruchomiony przez NFOŚiGW w ubiegłym roku. Najpierw mogli z niego skorzystać mieszkańcy gmin, które złożyły kompleksowe wnioski o przystąpienie do Prosumenta. Następnie Fundusz podpisał umowy z kilkoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowisk i gospodarki wodnej, które otrzymały środki na realizację programu w swoich województwach. Natomiast od ubiegłego miesiąca wnioski o dofinansowanie można również składać w BOŚ Banku, który jest jak na razie jedynym bankiem obsługującym Prosumenta.

Po dotychczasowym, pierwszym okresie realizacji Prosumenta NFOŚiGW chce wprowadzić do niego kilka zmian.

Fundusz ma ogłosić kolejny nabór dla banków, które będą chciały zaangażować się w realizację programu. Jak pokazały efekty uruchomienia Prosumenta przez BOŚ Bank, zainteresowanie programem jest bardzo duże, a łączna wartość wniosków o dofinansowanie złożonych w pierwszych dniach naboru przez BOŚ szybko przekroczyła wartość pierwszej transzy na realizację programu przekazanej temu bankowi przez NFOŚiGW.

Teraz, zgodnie z zapowiedziami Funduszu, pojawia się szansa, że Prosument będzie dostępny też w innych bankach – o ile znajdą się na to chętni. Do pierwszego naboru banków zgłosił się bowiem tylko BOŚ. Dotychczasowe efekty naboru wniosków w BOŚ Banku mogą jednak zachęcić także inne banki.

NFOŚiGW szykuje też zmiany w samym regulaminie programu Prosument. Rozważane jest m.in. udostępnienie dofinansowania w przypadku wniosków zakładających wykorzystanie wyłącznie źródeł energii cieplnej. Obecnie we wniosku można uwzględnić montaż mikroinstalacji zakładającej produkcję energii cieplnej, ale tylko w połączeniu ze źródłem energii elektrycznej. Jak pokazują dotychczasowe efekty programu, składane do tej pory wnioski zakładają w zdecydowanej większości montaż instalacji fotowoltaicznych, czasem połączony z montażem pompy ciepła.

Jeśli NFOŚiGW zdecyduje się na tą zmianę, wówczas będzie można składać wnioski tylko na kolektory słoneczne czy pompy ciepła – bez obowiązkowego łączenia ich ze źródłem energii elektrycznej. Jak zapewnia Katarzyna Jastrzemska, Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Klimatu NFOŚiGW, decyzja o zatwierdzeniu tej zmiany oraz terminie jej wejścia w życie powinna zostać podjęta w przyszłym miesiącu.

Fundusz rozważa też obniżenie maksymalnego kosztu kwalifikowanego dla kolektorów słonecznych z 3500 zł do 2500 zł/kW, a dla systemów fotowoltaicznych o mocy do 10 kW - z 8000 zł do 6000-7000 zł/kW. NFOŚiGW podaje, że w przypadku kolektorów możliwa jest jeszcze większa obniżka.

Ponadto, Katarzyna Jastrzemska informuje, że w przypadku dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne możliwe jest wprowadzenie obowiązku posiadania przez instalatorów fotowoltaiki certyfikatu Urzędu Dozoru Technicznego. Ta zmiana, jeśli zostanie zatwierdzona, miałaby wejść w życie od początku przyszłego roku. – Rozważamy też taki sam wymóg dla pozostałych technologii, które obejmuje certyfikacja – podaje Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Klimatu NFOŚiGW.

NFOŚiGW zastrzega, że powyższe zmiany to na razie propozycje, które teraz zostaną skierowane do konsultacji. Projekt zmienionego programu Prosument zostanie opublikowany do konsultacji na stronach NFOŚiGW w najbliższy poniedziałek. Fundusz może zatwierdzić zmiany w przyszłym miesiącu.

źródło: gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!