Autor Wątek: NFOSiGW - Efektywne wykorzystanie energii cz. 1- dofinansowanie audytów  (Przeczytany 1946 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Celem Programu Priorytetowego „Efektywne wykorzystanie energii” jest zarówno przeprowadzenie audytów energetycznych oraz elektroenergetycznych w przedsiębiorstwach dla określenia możliwości oszczędności energii, przeliczalnej na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz przeprowadzenie działań inwestycyjnych służących poprawie efektywności energetycznej jak i wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Wzrost ten będzie polegał na działaniach inwestycyjnych, obejmujących mechanizm wsparcia i prowadzących do efektywnego wykorzystania energii lub uzyskania wymiernych oszczędności energii.

W celu realizacji ww celów Program Priorytetowy został podzielony i będzie realizowany w formie dwóch oddzielnych, niezależnych od siebie części.

Na lata 2011-2016 dla obu części Programu Priorytetowego zarezerwowano łączną kwotę 820 mln zł. (40 mln zł. na dofinansowanie audytów energetycznych i elektroenergetycznych w przedsiębiorstwach oraz 780 mln zł. na dofinansowanie zadań prowadzących do oszczędności energii lub wzrostu efektywności energetycznej przedsiębiorstw).

Beneficjentem programu może być każde przedsiębiorstwo, którego minimalna wielkość przeciętnego zużycia energii, w roku poprzedzającym złożenie wniosku wynosiła 20 GWh.
 
Część 1 - Dofinansowanie audytów energetycznych i elektroenergetycznych w przedsiębiorstwach
 
Dofinansowanie może być udzielone na przedsięwzięcie (audyt), które nie zostało zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Program będzie wdrażany w okresie: 01.01.2011 r.  -  31.12.2016 r.
Budżet tego działania wynosi 40 mln zł.
Dofinansowanie w formie dotacji, w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (audytu), będzie udzielane zgodnie warunkami pomocy de minimis po spełnieniu poniższych warunków:
a)    złożeniu audytu, jego zweryfikowaniu i zaakceptowaniu przez NFOŚiGW,
b)    uzgodnieniu z NFOŚiGW, na podstawie zaleceń audytowych, zakresu i terminu wykonania przedsięwzięcia służącego poprawie efektywności energetycznej/elektroenergetycznej oraz uzgodnieniu efektu ekologicznego, który przyniesie ta inwestycja,
c)    zobowiązaniu się wnioskodawcy do realizacji tego przedsięwzięcia pod rygorem zwrotu dotacji,
d) nakład inwestycyjny na uzgodnione przedsięwzięcie nie może być niższy niż kwota dotacji przyznana na wykonanie audytu.

Działania objęte dotacją:
•    audyty energetyczne procesów technologicznych,
•    audyty elektroenergetyczne budynków i wewnętrznych sieci przemysłowych,
•    audyty energetyczne źródeł energii ciepła, energii elektrycznej i chłodu,
•    audyty energetyczne wewnętrznych sieci ciepłowniczych i budynków.

Więcej: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/efektywne-wykorzystanie-energii/konkursewecz1/
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2012, 02:34:56 pm wysłana przez energetyczny »
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW - Efektywne wykorzystanie energii cz. 1- dofinansowanie audytów
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2013, 08:59:13 am »
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w trybie konkursowym w ramach programu priorytetowego Efektywne wykorzystanie energii: Część 1. Dofinansowanie audytów energetycznych i elektroenergetycznych w przedsiębiorstwach oraz Część 2. Dofinansowanie zadań inwestycyjnych prowadzących do oszczędności energii lub wzrostu efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

Część 1 programu obejmuje audyty energetyczne i elektroenergetyczne w podmiotach, w których minimalna wielkość przeciętnego zużycia energii końcowej (suma energii elektrycznej i cieplnej), w roku poprzedzającym złożenie wniosku o dofinansowanie audytu, wynosiła 20 000 MWh/rok (audyty energetyczne procesów technologicznych, audyty elektroenergetyczne budynków i wewnętrznych sieci przemysłowych, audyty energetyczne źródeł energii ciepła, energii elektrycznej i chłodu, audyty energetyczne wewnętrznych sieci ciepłowniczych i budynków).

Celem części 2 programu jest dofinansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, realizowanych przez przedsiębiorców, prowadzących do efektywnego wykorzystania energii lub uzyskania wymiernych oszczędności energii. Zakres wspieranych inwestycji obejmuje m.in. racjonalizację zużycia energii elektrycznej, racjonalizację zużycia energii cieplnej i gazu, modernizację procesów przemysłowych, wdrażanie systemów zarządzania energią i jej jakością.

Wnioski będą przyjmowane od 11.02.2013 r. do 28.02.2013 r.

Oszczędzaj Energię!