Autor Wątek: NFOSiGW- BOCIAN - rozproszone OZE  (Przeczytany 2027 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
NFOSiGW- BOCIAN - rozproszone OZE
« dnia: Listopad 13, 2013, 02:27:09 pm »
Tytuł programu: Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii.
Część 1) BOCIAN - Rozproszone, odnawialne źródła energii
Cel programuOgraniczenie lub uniknięcie emisji CO2 poprzez zwiększenie produkcji energii z instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii
BudżetPlanowane zobowiązania dla zwrotnych form dofinansowania wynoszą 420 000 tys. zł ze środków NFOŚiGW.
Okres wdrażaniaOkres wdrażania w latach 2014 – 2022.
Terminy i sposób składania wnioskówNabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym.
Formy dofinansowaniaPożyczka.
BeneficjenciPrzedsiębiorcy w rozumieniu art. 43 (1) Kodeksu cywilnego podejmujący realizację przedsięwzięć z zakresu odnawialnych źródeł energii na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
Rodzaje przedsięwzięćBudowa, rozbudowa lub przebudowa instalacji odnawialnych źródeł energii o mocach - szczegóły patrz program http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/bocian/
dodatkowe informacje: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/bocian/
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: NFOSiGW- BOCIAN - rozproszone OZE
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2015, 05:39:17 pm »
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział wznowienie dofinansowania do inwestycji w odnawialne źródła energii w ramach programu „Bocian”.

Budżet programu „Bocian”, którego realizację przewidziano do 2020 r. i którego celem jest udzielanie preferencyjnego finansowania na inwestycje w odnawialne źródła energii, to 570 mln zł (wcześniej przewidywano 420 mln zł).

NFOŚiGW zawiesił realizację programu „Bocian” w połowie ubiegłego roku ze względu na wejście w życie nowych wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie pomocy publicznej dla inwestycji w energetyce.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, przed zmianą zasad przez KE dofinansowanie było przyznawane jako tzw. pomoc regionalna. Obecnie inwestycje tego typu są uznawane za tzw. pomoc horyzontalną, a jej potencjalni beneficjenci muszą pokazać konkretne korzyści dla środowiska poprzez porównanie swojego projektu w OZE do analogicznej inwestycji w konwencjonalnej energetyce.

- Jeżeli jest to np. podmiot generujący przychody i zajmuje się statutowo sprzedażą energii, musi wyliczyć co by było gdyby zamiast inwestycji OZE, postawił konwencjonalną elektrownię, która produkowałaby taką samą ilość prądu – PAP cytuje Małgorzatę Skuchę, prezes NFOŚiGW, która dodała, że Fundusz chce stworzyć bazę inwestycji referencyjnych, co ułatwi potencjalnym beneficjentom ubieganie się o dofinansowanie.

NFOŚiGW chce wznowić realizację programu „Bocian” do końca tego kwartału.

Program „Bocian” zakłada preferencyjne finansowanie inwestycji m.in. w elektrownie wiatrowe o mocy do 3 MWe czy systemy fotowoltaiczne o mocy do 1 MWe.

Maksymalna wartość dofinansowania udzielanego w formie preferencyjnej pożyczki wynosi 85% kosztów kwalifikowanych. Jej maksymalna wysokość nie może przekroczyć 40 mln zł, a maksymalny okres finansowania wynosi 15 lat.

Wysokość oprocentowania ustala się w oparciu o WIBOR 3M, ale nie mniej niż 2 % w skali roku.

Nabór wniosków w programie „Bocian” będzie prowadzony w trybie ciągłym.

źródło: gramwzielone.pl
 

Oszczędzaj Energię!