Autor Wątek: Kraków: zakaz palenia w piecach węglem i innymi paliwami stałymi  (Przeczytany 2319 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Kraków: zakaz palenia w piecach węglem i innymi paliwami stałymi
« dnia: Listopad 29, 2013, 02:29:37 pm »
Kraków będzie pierwszym w Polsce miastem, w którym w domowych piecach nie będzie można palić węglem, koksem czy drewnem.

Kraków należy do czołówki europejskich miast pod względem zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenie to efekt tzw. niskiej emisji powodowanej przez eksploatację domowych pieców na węgiel i inne stałe paliwa, takie jak koks czy drewno. W efekcie, stężenie zanieczyszczeń w powietrzu w Krakowie przekracza dopuszczalne normy przez większą cześć roku, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców.

O zakazie palenia paliwami stałymi w domowych piecach na terenie Krakowa właśnie zdecydowały władze sejmiku małopolskiego. Zakaz dla wszystkich palenisk będzie obowiązywać od 2018 r., ale dla nowych budynków wejdzie w życie już za dwa tygodnie.

Tym samym Kraków stanie się pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono tego rodzaju zakaz. Tymczasem z podobnymi problemami zmaga się wiele dużych polskich miast - głównie na Śląsku.

Jak poinformowało Ministerstwo Środowiska, rząd nie zamierza wprowadzać podobnego zakazu na poziomie centralnym, jednak poszczególne samorządy mogą decydować o tego rodzaju zakazach na swoim terenie. Z prawa tego skorzystały jako pierwsze władze sejmiku małopolskiego.

Oprócz zakazu palenia paliwami stałymi, władze Krakowa chcą ograniczyć też emisję spalin w transporcie publicznym i jako pierwsze w Polsce wprowadzą do floty autobusów miejskich pojazdy zasilane wyłącznie energią elektryczną. 
gramwzielone.pl
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: Kraków: zakaz palenia w piecach węglem i innymi paliwami stałymi
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2014, 08:40:04 am »
 Około 27 mln zł przeznaczą w tym roku władze Krakowa na dofinansowanie wymiany w domach i mieszkaniach pieców węglowych na bardziej ekologiczne rozwiązania grzewcze. Rozpoczęło się już przyjmowanie wniosków o przyznanie dotacji.
Jak poinformował dziennikarzy we wtorek zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel, oferta skierowana jest do mieszkańców, wspólnot mieszkaniowych, firm oraz instytucji użyteczności publicznej.

Zgodnie z przyjętymi zasadami miasto dopłaci maksymalnie 900 zł za każdy kW mocy nowego źródła ogrzewania oraz 1 tys. zł za każdy metr kwadratowy w przypadku zainstalowania kolektora słonecznego. Dotacja może być udzielona w pierwszej kolejności na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, a tam gdzie to jest niemożliwe, na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe lub odnawialne źródło energii.

W pierwszej kolejności likwidowane będą piece węglowe w tych rejonach Krakowa, które mają największy problem z powietrzem. Dotyczy to ścisłego centrum miasta. Jak pokazała inwentaryzacja przeprowadzona w zeszłym roku, znajduje się tam prawie 6 tys. działających pieców.

Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronach internetowych bezpiecni.pl oraz bip.krakow.pl. Aby ułatwić mieszkańcom zdobywanie pieniędzy na wymianę ogrzewania, 1 marca zostanie uruchomiony specjalny punkt informacyjno-doradczy.

Jak przypomniał Trzmiel, w całym zeszłym roku na likwidację palenisk węglowych miasto przeznaczyło 22,5 mln zł, dzięki czemu ubyło 255 lokalnych kotłowni i blisko 1,6 tys. pieców.
Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie sejmik województwa uchwalił całkowity zakaz stosowania paliw stałych, w tym węgla, do ogrzewania mieszkań i domów. Dopuszczono jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.

Nowe przepisy są obowiązujące dla nowych budynków, na które będą wydawane pozwolenia na budowę. Dla budynków już istniejących okres przejściowy na dostosowanie do nowych wymagań wyniesie pięć lat. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2018 r.

W związku z tymi przepisami miasto przyjęło program osłonowy, przewidujący dopłaty dla tych, którzy w związku z rezygnacją z ogrzewania mieszkań węglem na rzecz gazu, energii elektrycznej lub oleju opałowego będą mieć wyższe wydatki. Program będzie realizowany w latach 2014-2022. Odpowiednie wnioski złożyło do tej pory dziesięć osób.

Dopłaty mają pokryć różnicę w wydatkach między kosztami ogrzewania mieszkań węglem a innymi, bardziej proekologicznymi paliwami. Z pomocy gminy mogą skorzystać tylko te osoby, które zlikwidują piec węglowy i spełnią określone kryteria dochodowe. Miesięczny dochód osoby samotnej powinien być niższy niż 2 tys. 439 zł netto, a w przypadku rodzin dochód może wynosić maksymalnie 1 tys. 368 zł netto na osobę.

Warunkiem przyznania pomocy jest złożenie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wniosku o dopłatę wraz z dokumentem potwierdzającym zmianę systemu ogrzewania. Dopłaty będą wynosić od kilkuset do nawet 3,5 tys. zł rocznie w zależności od dochodu, wielkości lokalu i liczby mieszkających w nim osób, a przede wszystkim od rodzaju nowego paliwa.

PAP
Oszczędzaj Energię!

piotrorl

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 16
  • Zobacz profil
  • Termowizja
Odp: Kraków: zakaz palenia w piecach węglem i innymi paliwami stałymi
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2014, 04:58:52 pm »
Dobra wiadomość. Gdzieś widziałem foto z lotu ptaka na którym Krk aż tonął w smogu. Smutne.
Termowizja moją pasją.

bonifacy

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 9
  • Zobacz profil
Odp: Kraków: zakaz palenia w piecach węglem i innymi paliwami stałymi
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2014, 06:15:22 pm »
Ciekaw jestem czy na dotacje załapią się biokominki :-)

Jestem oczywiście za. Piece na węgiel i paliwa stałe powinny być zakazane w miastach o gęstej zabudowie. Przecież sami sobie tworzymy zanieczyszczenie gorsze jak huty i kotłownie węglowe. Wracając do biokominków http://www.leroymerlin.pl/porady/projekt/kominki/biokominek-mlodszy-kuzyn-kominka,e4099,l1448.html to znam osoby, które oprócz ogrzewania gazowego lub elektrycznego mają taki bajerek na specjalne okazje :-)