Autor Wątek: Kraków wymiena pieców węglowych - Dotacje do 100%  (Przeczytany 2093 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Kraków wymiena pieców węglowych - Dotacje do 100%
« dnia: Maj 30, 2015, 04:11:48 pm »
W Krakowie, który należy do europejskiej czołówki miast mających najbardziej zanieczyszczone powietrze, trwa realizacja programu Kawka, który ma na celu poprawkę jakości powietrza m.in. poprzez wymianę starych pieców węglowych na mniej emisyjne źródła ciepła.

W tym roku w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji władze Krakowa chcą przeznaczyć na walkę z tzw. niską emisją w sumie 63 mln zł, z czego 44  mln zł krakowski magistrat pozyska z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Kawka, a dodatkowe dofinansowanie w wysokości 10 mln zł będzie pochodzić z dotacji unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Małopolski.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w tym roku w Krakowie złożono już 2,6 tys. wniosków na dofinansowanie pieców węglowych, których wartość wycenia się na 52 mln zł. Podpisano umowy na 16 mln zł.

Beneficjenci programu mogą otrzymać bezzwrotne dofinansowanie w wysokości nawet 100% kosztów. W przyszłym roku poziom dotacji spadnie do 80%, a w kolejnym roku do 60%.

Jak na razie walka z niską emisją w Krakowie poskutkowała wymianą ok. 3,2 tys. pieców węglowych i 1,15 tys. kotłowni. Zamontowano 444 instalacji OZE.

Ponieważ w ubiegłym roku z budżecie programu nie wykorzystano 4 mln zł, teraz krakowski magistrat chce skrócić okres na wykorzystanie dotacji. Od momentu podpisania umowy na realizację inwestycji są trzy miesiące. Rozpatrzenie wniosków ma trwać nie dłużej niż 2 miesiące.

Program likwidacji niskiej emisji Kawka, uruchomiony w ubiegłym roku, doprowadził do znaczniej poprawy jakości powietrza w ponad 50 miastach Polski. W dwóch pierwszych edycjach programu Kawka na poprawę jakości powietrza przyznanych zostało łącznie prawie 637 mln zł. Do wykorzystania z programu Kawka pozostało jeszcze 117,2  mln zł. 

Dzięki dwóm pierwszym edycjom programu Kawka w samorządach na terenie dwunastu regionów zlikwidowanych zostanie prawie 34,5 tys. pieców węglowych. Zastąpią  je przyłącza do miejskich sieci ciepłowniczych i prawie 9 tys. niskoemisyjnych źródeł ciepła, takich jak: kotły gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Inwestycje są najbardziej efektywne ekologicznie przy jednoczesnej likwidacji pieców węglowych, termomodernizacji budynków i instalacji kolektorów słonecznych. Pieniądze z programu Kawka pozwoliły na termomodernizację ponad 400 budynków na terenie całego kraju oraz montaż ponad 1100 kolektorów słonecznych.

gramwzielone.pl

Ps. Program  PONE http://www.bip.krakow.pl/?dok_id=66074
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2015, 04:19:58 pm wysłana przez energetyczny »
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: Kraków wymiena pieców węglowych - Dotacje do 100%
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2015, 09:36:03 pm »
W Krakowie obecny rok jest ostatnim kiedy można dostać dofinansowanie na 100% kosztów kwalifikowanych.
Poniżej ciekawy artykuł na temat pieców w Krakowie:

24 tysiące pieców dymi w Krakowie - policzyli urzędnicy. Teraz muszą się zastanowić, jak ukrócić nieprawidłowości przy ich wymienianiu: firmy podnoszą ceny pieców gazowych, a mieszkańcy po wzięciu dotacji wciąż palą węglem.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Dwa lata. Tyle trwało liczenie pieców węglowych - głównego winowajcy zanieczyszczonego powietrza w Krakowie. Jak się dowiedzieliśmy, trwająca od 2013 r. inwentaryzacja właśnie się zakończyła. Działająca na zlecenie miasta firma Atmoterm doliczyła się w Krakowie 23 854 pieców.

Najwięcej kotłów na paliwa stałe dymi w Łagiewnikach, Podgórzu Duchackim, w Bieżanowie-Prokocimiu i w części dzielnicy Dębniki - łącznie 6589 pieców, na Starym Mieście, Grzegórzkach i w drugiej części Dębnik - 5891. Najmniej dymów unosi się na Prądniku Czerwonym i w Czyżynach - 578, w Podgórzu - 1913.

Ile pieców uda się wyłączyć

Liczenie odbywało się na podstawie ankiet i wywiadów z mieszkańcami. Urzędnicy nanosili też na mapę miejskie sieci ciepłownicze oraz ogrzewania gazowego i elektrycznego. - Liczenie pieców było bardzo ważne, bo dzięki temu możemy przygotować lepszy harmonogram likwidacji pieców. Możemy zaplanować na kilka lat procedurę ich wymiany na ekologiczne ogrzewanie. Dzięki temu wiemy, ile pieców należy wymienić w danym roku i ile pieniędzy potrzeba - tłumaczy Ewa Olszowska-Dej, dyrektor wydziału kształtowania środowiska urzędu miasta.

W tym roku na likwidację miasto ma ok. 50 mln. Ile pieców uda się za to wyłączyć? Szacuje się, że ponad 2 tys. W ubiegłym roku udało się zlikwidować 1,3 tys. pieców i 900 kotłowni. Wcześniej - w latach 2012-2013 - zlikwidowano 1966 pieców i 271 kotłowni, a wysokość dofinansowania wyniosła 15 mln zł.

To wciąż mało, bo jeśli radni przyjmą powtórnie uchwałę antysmogową nakazującą likwidację wszystkich pieców w Krakowie do 2018 r., to każdego roku miasto będzie musiało zamykać 8 tys. pieców. - Na razie czekamy, co zrobią radni. Czy przyjmą uchwałę - mówi Olszowska-Dej.

Uderzyć w to, co najważniejsze

Nie wiadomo też, ile pieniędzy będzie potrzebnych na wymianę. Wymiana i nowa instalacja w średniej wielkości mieszkaniu to koszt ok. 6-8 tys. zł. - Zanim podejmiemy działania, chciałbym zrobić dokładną analizę poszczególnych źródeł emisji. Nie chcę, żeby za kilka lat okazało się, że zlikwidowaliśmy piece, ale wciąż truje nas co innego. Chcemy uderzyć w to, co najważniejsze - mówi Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza.

Najpierw urzędnicy muszą sobie poradzić z problemami, które wyszły na jaw przy okazji liczenia pieców. - Co tu dużo mówić. Firmy i część mieszkańców oszukują - przyznaje radna Anna Prokop-Staszecka.

Podczas kontroli wymienionych palenisk okazało się, że w prawie 30 proc. przypadków mieszkańcy wzięli dotacje, ale i tak dalej palą węglem. Ewa Olszowska-Dej: - Dlatego zwiększyliśmy liczbę kontroli.

Zarabiają na piecach

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że na smogu próbują zarobić firmy sprzedające np. piece gazowe czy elektryczne. Na spotkaniach z radnymi mieszkańcy skarżą się, że piec, który wcześniej kosztował 2, 3 tys., dziś jest dwa razy droższy.

Olszowska-Dej przyznaje, że takie informacje docierają też do urzędu. - Firma może zamontować kocioł za 2 tys., a montuje za 8. Niestety, im bardziej my próbujemy uszczelnić proces przyznawania dotacji, tym bardziej inni kombinują, by im się opłacało - mówi dyrektor.

Niestety, na to miasto może już nie mieć wpływu. - Taka jest brutalna gra rynkowa. W krótkim momencie jest duże zapotrzebowanie na ekologiczne źródła ogrzewania, więc firmy to wykorzystują. Jest popyt, ceny rosną. Wiemy, że firmy wykorzystują obecną sytuację, ale nic innego poza próbami uszczelniania systemu nie możemy zrobić. Nie możemy narzucić komuś, jaką cenę ma dawać.źródło: gazeta.pl
Oszczędzaj Energię!

marianna.mucha

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
  • Zobacz profil
  • firma windykacyjna kruk
Odp: Kraków wymiena pieców węglowych - Dotacje do 100%
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 27, 2015, 01:36:08 pm »
i co jak z tymi dotacjami, będą czy nie:D

adampolen

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
  • Zobacz profil
  • sztućce matowione
Odp: Kraków wymiena pieców węglowych - Dotacje do 100%
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 14, 2015, 05:47:20 pm »
Hmm... Wydaje mi się, że chyba nie ma na nie szans... Niestety jak zwykle...

dudeczka7

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
  • Zobacz profil
  • dekoracja stołu na boże narodzenie
Odp: Kraków wymiena pieców węglowych - Dotacje do 100%
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 15, 2015, 03:41:36 pm »
i co dotacje, dotacje i po dotacjach a tak głośno było