Autor Wątek: Komercyjny magazyn energii  (Przeczytany 1605 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Komercyjny magazyn energii
« dnia: Październik 23, 2014, 07:57:18 am »
Na północy Niemiec powstał magazyn energii o mocy 5 MW. To pierwsza tego typu komercyjna inwestycja w Europie. Do tej pory podobne projekty miały jedynie charakter testowy i ich celem było sprawdzenie komercyjnych możliwości magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. Magazyn zbudowała firma Younicos, a inwestorem jest lokalny zakład energetyczny Wemag.
Nowy obiekt składa się z ponad 25 tys. baterii magnezowo-jonowych, które wyprodukował Samsung SDI. Magazyn energii jest całkowicie zautomatyzowany, a jego zadaniem jest stabilizowanie pracy znajdujących się w okolicy farm wiatrowych.
Younicos zapewnia, że magazyn energii o mocy 5 MW zapewni taką samą stabilizację sieci jak konwencjonalna elektrownia o mocy 50 MW.

źródło: www.magazynfotowoltaika.p
Oszczędzaj Energię!

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: Komercyjny magazyn energii
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2015, 09:25:43 pm »
W Polsce powstaną magazyny prądu

Zgromadzone w magazynach energia miałaby wspomagać odnawialne źródła w momencie, gdyby przestawał wiać wiatr lub świecić słońce

PSE Operator chce zbudować w Polsce magazyny energii. Zgromadzona tam energia miałaby wspomagać odnawialne źródła energii (OZE) i w momencie, gdyby przestawał wiać wiatr lub świecić słońce, do sieci trafiałby prąd z magazynu, zapewniając ciągłość dostaw.

PSE nie ukrywa, że pracuje nad takim projektem. – Jesteśmy zainteresowani magazynami, ale w tej chwili jest zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach – tłumaczy nam Beata Jarosz, rzeczniczka operatora.

Udało się nam jednak ustalić, że państwowa spółka rozmawia o inwestycji z Hitachi. W japońskim koncernie potwierdzają. – Testy mogłyby ruszyć w ciągu dwóch lat – zdradza Michał Klocek, kierownik ds. rozwoju grupy Hitachi w Europie Środkowej i Wschodniej. W PSE zastrzegają jednak, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Japończycy proponują PSE test potężnych kontenerów-akumulatorów. Jedna taka litowo-jonowa bateria jest w stanie zgromadzić 1 MW energii. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że operator mógłby na początek kupić dwa takie urządzenia. Inwestycja wyniosłaby około 2 mln dolarów. To oznacza, że budowa 2-megawatowego magazynu byłaby o połowę tańsza niż np. uruchomienie kolejnych instalacji wiatrowych o takiej mocy. Magazyny mogłyby ograniczyć również konieczność rozbudowy elektrowni konwencjonalnych. Elektrownie wiatrowe, które charakteryzują się dużą zmiennością dostarczanej mocy, zależną od warunków meteorologicznych, wymuszają bowiem na tradycyjnej energetyce utrzymywanie rezerwy mocy, by w każdej chwili można było zastąpić lub uzupełnić spadek mocy dostarczanej przez wiatraki. Moc zainstalowana OZE w Polsce sięga niemal 6 tys. MW.


W magazyny energii inwestują operatorzy w całej Europie. Dwa tygodnie temu Brytyjczycy uruchomili największą tego typu instalację na naszym kontynencie. Obiekt w Leighton Buzzard k. Londynu, jest w stanie przechowywać 6 MW energii. Projekt nazwany SNS kosztował niemal 19 mln funtów. Stoją za nim firmy S&C Electric, Samsung SDI, UK Power Networks i Younicos. We wrześniu 2014 r. Younicos zbudował pierwszy komercyjny magazyn energii w Europie w niemieckim Schwerinie. Instalacja m moc 5 MW.

źródło:rp.pl
Oszczędzaj Energię!