Autor Wątek: Fundacja LIBRE zbuduje dla Arabii Saudyjskiej laboratorium OZE  (Przeczytany 1066 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
 Gliwicka Fundacja LIBRE zajmująca się innowacyjną energetyką odnawialną podjęła współpracę z Arabią Saudyjską w celu wdrożenia rozwiązań wspierających energetykę odnawialną.

LIBRE (Laboratory of Innovation in Bio and Renewable Energy) to laboratorium innowacji w energetyce odnawialnej. Fundacja zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi w zakresie energetyki odnawialnej prowadzącymi do komercjalizacji i wdrożeń efektów badań.

- Nasze propozycje i pomysły spotkały się z zainteresowaniem Arabii Saudyjskiej, gdzie energetyka odnawialna zaczyna się intensywnie rozwijać. Saudyjski rząd zamierza w przyszłości połowę zapotrzebowania na energią pokrywać ze źródeł odnawialnych. Arabscy partnerzy są zainteresowani instalacjami odsalania wody morskiej zasilanymi z odnawialnych źródeł energii oraz instalacjami fotowoltaicznymi. W grę wchodzą także farmy wiatrowe. Instalacje powstałyby w ramach modelu "zaprojektuj i zbuduj" - komentuje Piotr Kolasa, prezes Fundacji.

Podstawowym elementem współpracy ma być wdrożenie laboratorium do certyfikacji paneli fotowoltaicznych, kolektorów termicznych, systemów wentylacji i pomp ciepła. Projekt może liczyć na wsparcie saudyjskiego rządu. W grę wchodzi także współpraca w zakresie dystrybucji na Bliskim Wschodzie szwajcarskiego oprogramowania Polysun służącego do symulacji instalacji odnawialnych źródeł energii.

To nie jedyne działania LIBRE. Fundacja zajmuje się też audytami energetycznymi, audytami efektywności energetycznej, pomocą w pozyskiwaniu białych certyfikatów, prowadzi szkolenia. - W zakresie szkoleń we wdrażaniu efektywności energetycznej współpracujemy m.in. z Katowickim Holdingiem Węglowym. Zamierzamy wdrożyć system wspomagania współpracy dotyczącej OZE i efektywności energetycznej z administracją samorządową - gminami i miastami. W Polsce brakuje wiedzy na ten temat i tu nasza rola doradcza - tłumaczy prezes.

Trwają też prace związane z budową i uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW. - To instalacja hybrydowa: z jednej strony będzie wytwarzać energię elektryczną na potrzeby sieci, z drugiej - wyposażona we własne oprogramowanie posłuży do badań energetyki słonecznej - wyjaśnia Piotr Kolasa.

Fundacja LIBRE współpracuje m.in. z AGH, Uniwersytecie Maltańskim, spółką B-Angel zajmującą się konsultingiem energetycznym oraz firmami włoskimi, francuskimi i szwajcarskimi. Luczowym, merytorycznym partnerem jest szwajcarska spółka Vela Solaris, producent oprogramowania Polysun, dla której LIBRE buduje laboratoria komputerowe energetyki odnawialnej na uczelniach polskich i zagranicznych. Fundacja działa na zasadzie non-profit, a jej cel to wdrażanie zdobytej dzięki badaniom wiedzy.

źródło: wnp
Oszczędzaj Energię!