Autor Wątek: Ryś - program termomodernizacyjny dla domków jednorodzinnych  (Przeczytany 2917 razy)

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
NFOŚiGW chce w tym roku uruchomić program termomodernizacyjny, skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych - poinformowała PAP prezes Funduszu Małgorzata Skucha. Wstępnie proponowany budżet programu może wynieść ok. 300 mln zł.

Szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwróciła uwagę, że obecnie z tzw. premii termomodernizacyjnej korzystają przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty mieszkaniowe, a w niewielkim stopniu właściciele domów jednorodzinnych.

O premię termomodernizacyjną, wypłacaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, mogą się ubiegać m.in. inwestorzy, osoby fizyczne, właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych, w tym budynków użyteczności publicznej, należących do samorządów. Premia przysługuje w przypadku realizacji inwestycji, mających na celu zmniejszenie zużycia energii, kosztów pozyskania ciepła, czy np. zamianę źródeł energii na odnawialne.

Wartość przyznawanej premii termomodernizacyjnej wynosi 20 proc. wykorzystanego kredytu, nie więcej jednak niż 16 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

"Obecnie z premii w 98 proc. korzystają wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe. Chcemy zbadać, jakie bariery w dotarciu do tej oferty mają właściciele domów jednorodzinnych. Chcemy też im pomóc. Termomodernizacja pozwala zmniejszać koszty funkcjonowania gospodarstw domowych. Pozwala też wypełniać wymagania dyrektywy o efektywności energetycznej. Musimy pamiętać, że będą się one zwiększały" - powiedziała prezes NFOŚiGW.

Dlatego Fundusz chce stworzyć atrakcyjny, łatwo dostępny program, przeznaczony dla osób fizycznych – właścicieli domów jednorodzinnych.

Skucha podała, że Fundusz planuje jeszcze w tym roku uruchomić program termomodernizacyjny o nazwie "Ryś". Budżet pilotażowego programu będzie wynikiem prowadzonych obecnie analiz i możliwości finansowych Funduszu, ale szacuje się, że będzie to min. 300 mln zł.

"Przy okazji tego programu chcielibyśmy też uruchomić akcję edukacyjną. To właściciel budynku będzie musiał poczuć, jakie korzyści osiągnie instalując OZE, czy lepiej zarządzając energią. Termomodernizacja to nie tylko opakowanie budynku w styropian" - podkreśliła.

Skucha oceniła, że sam Fundusz nie dałby rady sprawnie i efektywnie obsłużyć osób fizycznych z całej Polski, dlatego pośrednikami w tym programie mogłyby być banki, a także Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przypomniała, że wspólnie z WFOŚiGW prowadzony jest duży projekt, który ma na celu przeszkolenie kadr, tak by lepiej mogły doradzać samorządom, podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym w doborze finansowania i przygotowania inwestycji, związanych w szczególności z efektywnością energetyczną i likwidacją niskiej emisji.

źródło: onet.pl
Oszczędzaj Energię!

afrikanerhart

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 17
  • Zobacz profil
Odp: Ryś - program termomodernizacyjny dla domków jednorodzinnych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2015, 04:58:49 pm »
Moim zdaniem to kolejna furtka transferu publicznych pieniędzy do banków i innych dziwnych firm.

Zapisy są dla człowieka nie zrozumiałem 20% ale nie więcej niż 16% ale ..... itd.
Po drugie znowu trzeba wchodzić w kredyty. Wielu ludzi nie chce, wielu nie ma zdolności kredytowej.

Poza tym 16% premii w przypadku domu jednorodzinnego to jest NIC. Co to za korzyść przeliczona na pieniądze?
To nie są poziomy finansowe które motywują żeby wchodzić w ten program.
Zwłaszcza że trzeba  będzie dużó papierków zbierać, chodzić po urzędach itd.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2015, 05:00:26 pm wysłana przez afrikanerhart »

energetyczny

 • Administrator
 • Ekspert
 • *****
 • Wiadomości: 519
  • Zobacz profil
  • www.timeko.pl
Odp: Ryś - program termomodernizacyjny dla domków jednorodzinnych
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 23, 2015, 09:18:57 pm »
 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji  załącznik „Wymagania techniczne” do programu priorytetowego „Ryś – termomodernizacja budynków jednorodzinnych”.

Program ma na celu poprawę efektywności wykorzystania energii w budynkach jednorodzinnych, promowanie idei energooszczędności oraz rozwój rynku urządzeń i wykonawców. Będzie opierał się przede wszystkim na udostępnieniu preferencyjnego finansowania zwrotnego uzupełnionego dotacją. Proponowany budżet na lata 2015-2023 wynosi 400 mln zł. Program skierowany jest do osób fizycznych oraz innych podmiotów dysponujących jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym. Finansowane będą przede wszystkim prace ociepleniowe budynku, ale przewiduje się też dofinansowanie instalacji wewnętrznych oraz źródeł ciepła.

Prezentowane wymagania techniczne składają się z dwóch części: wymagań technicznych dla wyrobów budowlanych, urządzeń i wykonywanych robót oraz wymagań dla ocen energetycznych i dokumentacji projektowej. Częścią składową dokumentu są wzory ocen i zestawienia prac, niezbędne na poszczególnych etapach realizacji dofinansowanej inwestycji. Treść wymagań jest wynikiem pracy grupy ekspertów reprezentujących Fundusz. Podstawowym celem tych wymagań jest określenie prostych wytycznych dla każdego rodzaju przedsięwzięcia, które jednocześnie będą na tyle precyzyjne, że zapewnią zdecydowana poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Zapraszamy wszystkie osoby, które dysponują odpowiednim doświadczeniem w dziedzinie oszczędności energii oraz wiedzą praktyczną, do zgłaszania uwag i opinii do zaprezentowanego materiału do dnia 25 października 2015 r. Uwagi należy zgłaszać na formularzu zgodnym z załączonym wzorem na adres: rys@nfosigw.gov.pl .

źródło: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/rys---termomodernizacja-budynko-jednorodzinnych/aktualnosci/art,1,konsultacje-wymagan-technicznych-do-programu.html
Oszczędzaj Energię!

marietta26

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
  • Zobacz profil
Odp: Ryś - program termomodernizacyjny dla domków jednorodzinnych
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2015, 09:50:54 am »
A ja myślę, że to kolejna ciekawa opcja, żeby poważnie rozważyć wymianę źródła ogrzewania. Zresztą razem z tym programem wchodzą też dwa inne programy - Lemur i Bocian.  To dobry moment,  żeby podjąć taką decyzję. Tutaj jest fajny art na ten temat http://Http://blog.dedietrich.pl/lemur-bocian-rys-czyli-programy-priorytetowe-nfosigw/