Autor Wątek: BOŚ - EkoSystem  (Przeczytany 2058 razy)

energetyczny

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 519
    • Zobacz profil
    • www.timeko.pl
BOŚ - EkoSystem
« dnia: Luty 14, 2014, 02:36:02 pm »
Prezentując cele programu BOŚ EKOsystem prezes BOŚ Mariusz Klimczak zaznaczył, iż w perspektywie 2020 roku wpływy do budżetu mogą się zwiększyć nawet do 3 mld zł, program spowoduje niższy koszt systemu wsparcia produkcji energii z OZE o ponad 2 mld zł rocznie i przyśpieszenie tempa PKB 0,4 pkt. proc. rocznie, o 14% więcej energii z OZE może powstać w polskich domach - pisze w relacji z prezentacji produktu BOŚ EKOsystem dla Gramwzielone.pl Sunny Horizon.
 
Przygotowując się do programu, na podstawie z rozmów doradców z klientami BOŚ zdiagnozował podstawowe obawy i wątpliwości Polaków, jakie kierują nimi przy decyzji o zakupie domowego źródła OZE. Wśród odpowiedzi wymieniano argumenty, że tego rodzaju inwestycje są drogie i awaryjne, że przy ich instalacji trzeba rozebrać pół domu, że brakuje pieniędzy, a modyfikacja projektu nowego domu dużo kosztuje.

Natomiast wśród odpowiedzi "tak, ale.." przeważały zdania, że trzeba się znać na OZE, bo niewiadomo co wybrać, że szukanie odpowiednich rozwiązań zajmie dużo czasu, że instalacja zajmie wiele miejsca.

Postanowiono całą tą problematykę zintegrować, przedstawiając nowoczesne, kompleksowe rozwiązanie gwarantujące ciepłą wodę i ogrzewanie w każdym domu. Przedstawiony przez BOŚ produkt o nazwie BOŚ EKOsystem składa się z 4 modułów:
- modułu kotłowni montowanego w domu (pojemności bufora wodnego 600 l)
- modułu solarnego montowanego na dachu 9 kW,
- modułu fotowoltaicznego montowanego na dachu 4,5 kW,
- modułu pompy ciepła.
 
Przy minimalnym zaangażowaniu klienta bank dostarcza urządzenia, montaż, finansowanie, serwis dla domu nowo budowanego, lub dla domu gdzie konieczna jest wymiana tradycyjnego kotła grzewczego (np. węglowego ) poszukującego oszczędności w kosztach, jak również zmniejszenia pracochłonności czy komfortu obsługi.

Mariusz Klimczak wskazał, że rozpatrywano koszty ogrzewania dla domu 140 m2, przy 4 domownikach i zużyciu ciepła wynoszącym około 90 kWh/m2/rok i tak przy oleju opałowym koszt to 8.424 zł, przy propan butan to 7.870 zł, gaz ziemny to 4.053 zł, węgiel kamienny to 2.567 zł, a przy BOŚ EKOsystem wartość ta spada do 0 zł.

Jakie jest miesięczne obciążenie przy takiej inwestycji? Jak przedstawia się wyliczenie miesięcznych kosztów dla konkretnych systemów grzewczych? W przypadku domu nowego (rata kredytu + koszty ogrzewania) o powierzchni 140 m2 i zużyciu ciepła 90 kWh/m2 rok, koszty miesięczne - według analiz wykonanych przez BOŚ wyglądają następująco: w przypadku oleju opałowego - 922,4 zł, propan butanu - 829,37 zł, gazu ziemnego - 525,31 zł, a w przypadku węgla kamiennego - 415,59 zł.

Tymczasem - jak podał BOŚ - miesięczny koszt raty kredytu i kosztów ogrzewania BOŚ EKOsystem w przypadku domu nowego to 386,39 zł, w czym jest uwzględniony koszt zestawu hybrydowego 9 kW + instalacji PV, a w pakiecie uwzględniony jest też internet oraz ubezpieczenie domu.
 
Oceniając ten system prezes BOŚ podkreślił całkowicie nowatorskie podejście do tematu mikro OZE i jego przyszłego znaczenia w Polsce - szczególnie, że obecnie w naszym kraju 1,2 mln gospodarstw domowych opalanych jest węglem, a wymiana starych kotłów na nowoczesne zintegrowane urządzenia "załatwiające niejako systemowo ciepło i prąd w domu" pozwoli na znaczną redukcję CO2 na poziomie 7,9 mln ton.

System może odnieść sukces na miarę kolektorów, gdyż rocznie wydawanych jest około 60-70 tyś. pozwoleń na budowę nowych domów jednorodzinnych, a tam i tak inwestor musi podjąć decyzję o jakimś systemie grzewczym. Trudno przypuszczać, że będzie decydować się na stare nieefektywne rozwiązania, gdy może zainstalować wydajne, nowoczesne moduły będące jedną całością. To sprawdzone rozwiązania, już pracujące.

Do 2020 roku program może objąć modernizację 600.000 domów ogrzewanych węglem oraz budowę 300.000 nowych domów. Bank może sfinansować te mikroinstalacje na kwotę blisko 9 mld zł. Dla środowiska naturalnego efektem energetycznym i ekologicznym może być łączna produkcja energii elektrycznej i cieplnej z OZE w domach na poziomie 14,1 TWh/rok, przy czym pamiętać należy, iż zgodnie z KPD taka łączna krajowa produkcja z OZE to ok. 101,1 TWh.

BOŚ ocenia, że zastosowanie proponowanych rozwiązań może oznaczać 15-krotnie niższy koszt systemu wsparcia OZE w porównaniu do kosztu wsparcia dużych instalacji OZE.
 
Partnerem strategicznym projektu BOŚ EKOsystem jest firma Orange, która dostarcza w tym pakiecie internet, a więc możliwość mobilnego zarządzania ciepłem i kosztami. Drugim partnerem strategicznym jest ERGO Hestia. Małgorzata Makulska wiceprezes zarządu ERGO Hestia przedstawiła możliwości ubezpieczenia urządzeń wchodzących w skład BOŚ EKOsystem obejmującego ubezpieczenie domu i budynków gospodarczych oraz pierwszą na polskim rynku polisę na wypadek spadku wydajności instalacji fotowoltaicznej, w której - jeżeli taki spadek nastąpi - ubezpieczyciel wypłaci kwotę odpowiadającą wartości energii utraconej na skutek spadku wydajności, która wystarczy do zakupu energii z sieci.

Po prezentacji produktu BOŚ EKOsystem głos zabrała Pani Prezes NFOŚiGW Małgorzata Skucha życząc, aby program BOŚ EKOsystem przyniósł takie wyniki jak program dopłat na kolektory. Prezes Funduszu poinformowała przy okazji, że zarząd NFOŚiGW zajmie sie przyjęciem programu "Prosument" w dniu 28 lutego br.


Zadałem pytania:

Jakiej pojemności jest bufor wodny w module kotłowym? – 600 l.

Czy instalacja PV ma magazyn energii? – nie i nie jest planowana, gdyż cały nacisk położony jest na ciepło.

Jak bank zamierza przekonać 1,2 mln gospodarstw mających węglowe najtańsze ogrzewanie do takiej nowoczesności? – BOŚ rozpocznie szeroką akcję informacyjną wraz ze swoimi partnerami w programie.

Wykorzystałem też okazję, aby obecnego na konferencji posła Jana Burego, szefa klubu parlamentarnego PSL, zapytać, kiedy w końcu zostanie uchwalona ustawa OZE, na którą czekamy już kilka lat, czekają inwestorzy, prosumenci, czeka BOŚ ze swoim programem SAMOspłacający się dom, i dlaczego PSL świadomie odwraca się od swoim macierzystych wyborców, bo to mieszkańcy wsi i małych miasteczek mogliby najbardziej skorzystać na ustawie OZE, oraz dlaczego jego szef wciąż tylko mówi o węglu?

Poseł zaczął bardzo dyplomatycznie, że ustawa jest skomplikowana, że gdyby była łatwa, to by już dawno została przyjęta, że przeszła na kolejne szczeble i konsultacje, że jesteśmy na dobrej drodze i już za chwilę ustawa znajdzie się w Sejmie. Tu poseł bardzo mocno i uroczyście przyrzekł, iż WSZYSCY POSŁOWIE PSL BĘDĄ GŁOSOWAĆ ZA USTAWĄ !!! 

Chwila była bardzo podniosła, bo właśnie oznajmiłem  że Justyna zdobyła złoto. Na zakończenie wywiązała się dyskusja. Kawa pyszna, łosoś wyśmienity.

prezentacja: http://gramwzielone.pl/uploads/files/BOS%20EKOsystem%20-%20konferencja%20prasowa%2013%2002%202014.pdf

źródło: gram w zielone.
Oszczędzaj Energię!